Annons
Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 43

Annons

kryssvinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Inga Larsson, Eskilstuna.

”Om en råtta äter en kålrot i en bur, kan man då kalla den för rovdjur?”

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Yvonne Bäckman, Stockholm; Karin Engström, Växjö; Anders Eriksson, Järvsö; Anette Hansson, Orsa; Maj-Lis Karlsson, Alingsås; Yvonne Löfgren, Rimbo; Irene Olsson, Norrtälje; Lars Persson, Norrköping; Margit Wallström, Fagersta; May Wiberg, Malmö.

 

Antikkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Algotsson, Trollhättan; Birgitta Frank, Norrköping; Barbro Gunnarsson, Åhus; Lainy Hansen, Uppsala; Harald Hovberger, Åkersberga; Birgitta Karlsson, Örebro; Elsa & Sigurd Karlsson, Mellerud; Eva Larsson, Valdemarsvik; Lena Lännholm, Södertälje; Lillie Nehrfors, Lerum; Monica Nystrand, Västerås; Märtha Petersson, Västra Karup.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Kristina Hultman, Linköping; Kajsalis Jernehed, Karlstad; Amanda Johansson-Sima, Malmö; Håkan Pettersson, Hallstavik; Sven Täcklind, Kungsängen.

 

Hänger inte med 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Benke, Broby; Karin Hellsvik, Umeå; Ingrid Jansson, Arboga; Ulla Westholm, Västra Frölunda; Sahra Westin, Junsele.

 

Historiekrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Bengtsson, Eslöv; Margareta Eriksson, Eskilstuna; Ulla Eriksson, Skogstorp; Ulf Johansson, Borås; Gun Leijen, Laxå; Anna-Lena Melin, Angered; Ulla Rundström, Kungsör; S Grimstig, Farsta; Gunnel Stenborg, Åby; Lars G Sundqvist, Knivsta.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eva Bergström, Uppsala; Ralf Blom, Vörå Finland; Elisabet Eriksson, Smedjebacken; Ingrid Karlsson-Larsson, Västerås; Junita Mikaelsson, Karlskoga.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marianne Bertilsson, Vetlanda; Elsie Enocsson, Motala; Anna-Greta Hallenius, Sundsvall; Hildur Lillsund, Västerås; Lisbeth Nilsson, Trelleborg; Margit Nilsson, Klippan; Bo Skoglund, Dala-Järna; Peter Söderberg, Orsa; Vivi-Ann Söderlindh, Sollefteå; Birgitta Wallin, Uttran.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Alf Eriksson, Nås; Ulla Hillborg, Västerås; Gudrun Lindh-Salomonsson, Tranås; Bengt Nordström, Norrköping; Görel Sandell, Örträsk.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Fredriksson, Växjö; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Ingvor Funke, Södertälje; Rolf & Kerstin Gullberg, Nässjö; Brita Håkansson, Göteborg; Alf Jacobsson, Järfälla; Elsie Johansson, Skövde; Härje Kjellberg, Östersund; Tommie Kronlid, Lidköping; Marianne Wirman, Norberg.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Malmén, Västerås; S Fagerström, Ekenäs Finland; Lars-G Söderberg, Tumba; Kristina Hagström, Trollhättan; S Carlsson, Vendelsö; Cathie Östlund, Nyköping; Kerstin Andersson, Arboga; Bernice Johansson, Ekerö; Lars Smedberg, Borås; Elisabeth Karlsson, Uppsala; Kari Sjölin, Landskrona; Marianne Öjdahl, Katrineholm.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

B Yngve Bergqvist, Hultsfred; Einar Brataas, Uddevalla; Gunnel Degrell, Örebro; Kerstin Egerbo, Borås; Inger Larsson, Färgelanda; Inga Lindbergh, Linköping; Barbro Olsson, Sandviken; Inger Sandberg, Sölvesborg; Eric Sjölander, Årsta; Uno Wennerstrand, Strömsund.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inger Berggren, Aspås; Marie Larsson, Visby; Margareta Sjödin, Sundsvall; Dagny Johansson, Staffanstorp; Ingalill Persson, Teckomatorp; Inger Wallin, Stockholm; Ingrid Berglund, Norrtälje; Monica Edborg, Storvreta; K Fredricson, Kolmården; Ingrid Andersson, Skellefteå; Ann-Margret Lundgren, Enskede; Norma Åstrand, Söderköping.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Berit Johansson, Trollhättan; Sonja Johnsson, Åkersberga; Rigmor Liljegren, Bjästa; Kristina Svensson, Laholm; Birgit Älvedal, Karlstad.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rune Falk, Stockholm; David Henriksson, Hyssna; Karin Johansson, Larv; Bengt L Olsson, Alnö; Berit Sjögren, Lidingö.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Jenny Eriksson, Edsbro; Astrid Hermansson, Herrljunga; Hans Johansson, Västerås.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Birgitta Bergström, Arvika; Gun Karlsson, Grums; Irene Kindgren, Karlskoga; E Ohlsson, Forshaga; Inga-Maj Svantesson, Kvänum.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

K & M Andersson, Lindesberg; Kerstin Holmberg, Dalstorp; Monica Häggström, Täfteå; Anita Johansson, Huddinge; Barbro Sundberg, Borlänge.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Alm, Eskilstuna; Siv & Bernt Andersson, Askersund; Sonja Andersson, Ätran; Rune Andreasson, Täby; Berit Andreasson, Mölndal; Hans Christer Carlsson, Hjo; Vivan Jåfs, Jakobstad Finland; Maj-Britt Larsson, Ålem; Kerstin Torkelsson, Örkelljunga; Anne-Sofie Undefors, Karlskoga.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Jan Andersson, Mariestad; Margaretha Andersson, Bollnäs; Vivi-Anne Fridén, Vänersborg; Leif Johanson, Falkenberg; Kjell-Arne Johansson, Skelleftehamn; Astrid Nilsson, Söderköping; Gunvor Pettersson, Norrköping; Bengt Wik, Hörby; Sture Öqvist, Kalix; Gun Öst, Eskilstuna.

LÄS OCKSÅ



Annons

Annons

Annons



Annons


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Laddar startsidan…