Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr.47

vinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Conny Norén, Jönköping.

”Att lösa kryss och få rätt, är inte alltid lätt. Men någon gång slår det till, och bokstäverna sitter där man vill. Kan ge en resa ut i stora världen, och bästa Året Runt fixar slantar till färden. Målet kan vara Sydafrikas sydspets, kanske med någon ur ens vänkrets.”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Anderberg Karlsson, Skene; Anna-Lena & Curt Axelsson, Myresjö; Maj-Lis Danielsson, Falun; Björn Forsén, Boden; Birgit Helmersson, Vänersborg; Rose-Marie Höglund, Uddevalla; Inez Nykvist, Ed; Anders Strånge, Sävsjö; Ulla Westholm, Västra Frölunda; Margareta Östman, Västerås.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Anna-Lisa Berglund, Skövde; Jane Borgheim, Linköping; Lennart Johansson, Torslanda; Christer Malmehed, Linköping; Sune Molnberg, Kil.

 

Fyrklövern 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitta Basun, Örebro; Marita Eriksson, Karlstad; Christina Lööf, Björnlunda; Gördis Johansson, Östersund; Sven Erik Johansson, Sala; Terttu & Sven Martinsson, Åmål; Erna Alm, Uddevalla; Yvonne Johansson, Hudiksvall; Therese Törnström, Motala; Kerstin Johansson, Örebro; Margareta Nilsson, Vänersborg; S Johansson, Göteborg.

 

Historiekrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Margret Axelsson, Växjö; Owe Branér, Norsborg; Leena Elvelind, Göteborg; Bojan Gullberg, Stockholm; Monica Gustafsson, Färgelanda; Evi Gustavsson, Solna; Margareta Gustavsson, Krylbo; Birgitta Karlsson, Örebro; Brita Simu, Gällivare; Harriet Sten, Trångsund.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

AnneMarie Jemdahl, Stockholm; Kerstin Krook, Skärholmen; Anita Lindberg, Trollhättan; Annie Ljung, Vetlanda; Iris Nordén, Boden.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Britt Anderberg, Tibro; Fam Björkgren, Kalmar; Åsa Broman, Trångsund; Lars-Inge Lindberg, Svärtinge; Maivor Lundahl, Mariestad; Mattias Pettersson, Uppsala; Anna & Björn Strandbrink, Mörbylånga; Kristina Svensson, Laholm; Marianne Tillberg, Härnösand; Marianne Vollmer, Sala.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Tage Andersson, Arboga; Marita Engman, Alingsås; Gunwor Filipsson, Vrigstad; Christina Rubensson, Oskarström; Evy Wilnersson, Hisings Backa.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ing-Britt Bondesson, Jönköping; Lilian Dahnielson, Alingsås; Lisbeth Gunnarsson, Laholm; Birgitta Holjevac, Tidaholm; Britt-Marie Johansson, Lidköping; Britt-Marie Kalebsson, Tingsryd; Lilian Novenius, Fjällbacka; Mary Persson, Kungshamn; Gilbert Petersson, Braås; Christina Svensson, Partille.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Andréasson, Mölndal; Lennart Gabrielsson, Skellefteå; Britt Gransten, Uppsala; Eva & Bengt Jansson, Norsborg; Ann-Louise Lindqvist, Vattholma; Hans Lundgren, Njurunda; Rolf Sjöbom, Storå; Gunilla Thelander, Skurup; Berit Åkerman Wallin, Nynäshamn; Christina Öhlander, Borås.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Johnsson, Gryt; B M Rylander, Sundsvall; Inger Warnicke, Västerås; Helena Barrevall, Rossön; Börje Cullberg, Sunhultsbrunn; Margit Hammarberg, Umeå; Viveca Ernefors, Bromma; Gladies Noaksson, Björkö; Gunvor Sööberg, Torshälla; Ulla Fahlgren, Strängnäs; Anita Linder, Köping; Ulla-May Ohlsson, Nossebro.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Annika Adolfsson, Boxholm; Gunilla Bengtsson, Råda; Harald Hovberger, Åkersberga; Marie-Louise Hydén, Örebro; Rolf Pettersson, Norrköping.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Jönsson, Söderala; Britt-Marie Karlsson, Bromma; Lennart Olsson, Järbo; Astrid & Reine Sogerlund, Finspång; Britt-Mari Åberg, Karlshamn.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Hilding, Löddeköpinge; Kjell Larsson, Kvisselby; Birgit Älvedal, Karlstad.

 

Smaskens 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kajsa Bobeck, Nybro; Karin Hällström, Enköping; Märit Näsberg, Rönninge; Lars Smedberg, Borås; Eva Strömblad, Landskrona.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Inger Carlsson, Kalix; Ingegerd Dingfors, Östhammar; Anna-Lena Jansson, Norrtälje; Monica Norlund, Täfteå; Annagreta Utterberg, Överkalix.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Elsa Beckman, Täby; Ingrid Dahlquist, Uddevalla; Margareta Endahl, Nyköping; Mats Fredriksson, Hjortkvarn; Gunilla Norrby, Åkersberga.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Åke Björk, Hägersten; Irma Holmström, Vålberg; Birgit Karlsson, Karlskoga; Ingela Ljunggren, Finja; Ingrid Pegenius, Tranås; Familjen Risberg, Trollhättan; Ulrika Svensson, Motala; Siv Tamme, Djurhamn; Ann Wiström, Finspång; Lars-Erik Östlund, Södertälje.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Leena Edsgärd, Trollhättan; Maj Eriksson, Höga; Gunilla Hult, Katrineholm; Anki Lagman, Kumla; Gunnel & Leif Lundgren, Klagstorp; Bo Mannberg, Skellefteå; Sonja Marklund, Boliden; Gunnar Persson, Åhus; Åsa-Britt Söderström, Gävle; Inger Thyr, Rengsjö.

 

LÄS OCKSÅ


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…