Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare från nr 17!

Vinnare 17

Äggkonst

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

J-Å & R-M Dellberg, Växjö; Ingegerd Ekdahl, Gällstad; Kerstin Ekwall, Jönköping; Maud Erikson, Västerås; Sylvia Freij, Linköping; Bodil Göransson, Helsingborg; Anita Järnving, Lidköping; Eivor Larsson, Solna; Maria Lodenius, Norrtälje; Ulla Palmér, Vänersborg; Anna-Lisa Persson, Göteborg; Sig-Britt Skott, Vörå Finland.

Annons

 

Allmänbildaren

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gilla Året Runt på Facebook

Solveig Forsberg, Esbo Finland; Violett & Thorvald Jangvik, Motala; Tommy Johansson, Solberg; Stig Johansson, Mölnlycke; Bengt Olsson, Alnö; H & M Rönnholm, Umeå; Mary Stjernberg, Hässleholm; Per-Erik Thunström, Falun; Inger Wallin, Stockholm; Mirjam Ågren, Uppsala.

 

Blomsterkrysset

5 vinnare (EuroFlorists Presentkort värt 100:-)

Mona Bengtsson, Arlöv; Solveig Edwall, Frösön; Maj-Britt Gustafsson, Värnamo; Gudrun Nordenås, Knivsta; Alexandersson & Olsson, Grums.

 

Födelsedagskrysset

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Barck-Holst, Uppsala; Marita Brandt, Hällefors; Febe Eskilsson, Kyrkhult; Maud Falk, Fagersta; Birgitta Frank, Norrköping; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Lisbet Haapala, Frövi; Gun Hilding, Löddeköpinge; Lilian Högström, Boden; Margit Johansson, Kungälv; Rose-Marie Neuman, Korsholm Finland; Gia Weigle, Spånga.

 

Förspänt

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Aina Allstrin, Ösmo; Bertil Bohlin, Östervåla; Britt-Marie Kalebsson, Tingsryd; Elisabeth Karlsson, Uppsala; Lena Lännholm, Södertälje; Gunn-Brith Modin, Söderhamn; Lars Moqvist, Vingåker; Mabel Nerhall, Alingsås; Birgit Nilsson, Saltsjö-Boo; G-I & S Nordström, Umeå; Mona & Kent Olsson, Säve; Berith Svantesson, Mariestad.

 

Finn fem fel

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Marie Ekstrand, Trelleborg; Birgitta Eriksson, Björklinge; Solveig & Veikko Haapa, Sjundeå Finland; Claes Landin, Helsingborg; Connie Lindgren, Perstorp.

 

Glad påsk

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margreth Asp, Köping; Maj-Britt Bångstrand, Färila; Ann-Kristin Enberg, Bonässund; Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Kathe Hallquist, Göteborg; Kenneth Johansson, Sundsvall; Sven-Erik Johansson, Sala; Gunvor Persson, Brevens Bruk; Violet Peterson, Ronneby; Marina Uusimäki, Grankulla Finland.

 

Huller om buller

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Danielsson, Haverdal; Eivor Dixner, Karlstad; Ulf Johnsson, Norrköping; Gull-Britt Lilja, Lerdala; Ann Olsson-Englund, Munkfors.

 

I väntans tider

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elisabet Green, Handen; Ursula Gustafsson, Tidaholm; Lainy Hansen, Uppsala; Marie-Louise Hydén, Örebro; Ulla-Britt Johannesson, Arboga; Inga- Lisa Johansson, Nässjö; Lennart Johansson, Stenungsund; Synnöve Modig, Gävle; Ulla Nilsson, Vejbystrand; Carina Sjunnesson, Halmstad; Laila Sundström, Örnsköldsvik; Thorwald Thomasson, Storuman.

 

Kära besväret

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Barbro Andersson, Kungsbacka; Sten Brattström, Kramfors; Karin Hansson, Ystad; Berndt Johansson, Töllsjö; Kjell Jönsson, Klippan; Siv Karlsson, Vintrosa; Maj Nordström, Östersund; Rolf Petterson, Helsingborg; Inger Ritzman, Gamleby; Siv-Britt Samuelsson, Vetlanda.

 

Kluriga krysset

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elisabeth Green, Kumla; Solveig Karlsson, Norrtälje; Bo Mannberg, Skellefteå; Birgitta Tallroth, Stockholm; Marianne Vollmer, Sala.

 

91:ans kryss

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Blomberg, Oskarshamn; Inga-Britt Eriksson, Sösdala; Anna-Greta Gotthardsson, Vindeln; Monica Gustafsson, Färgelanda; Birgit Hinders, Nykarleby Finland; Lillemor Ivemyr, Köping; Ingrid Johansson, Säter; Monica Johansson, Onsala; Berit Johansson, Hovås; Hildur Lillsund, Västerås.

 

Kuckeliku!

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitta Basun, Örebro; Karin Granbom-Johansson, Skövde; Ingalisa Gustafsson, Upplands Väsby; Margit Jansson, Motala; Wivi Johansson, Boden; Riitta Kiema, Huddinge; Berit Larsson, Tun; Barbro Niklasson, Sävedalen; Christina Nilsson, Kalmar; Ingela Ohldin, Kållered; Barbro Olsson, Sandviken; Ronald Wikström, Kalix.

 

Läsarbilden

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Britta Björklund, Gävle; Rigmor Folkesson, Vretstorp; Inger Hjelm, Katrineholm; Ingrid Karlsson, Diö; Lisbeth Karlsson, Partille; Annmarie Olausson, Vänersborg; Berit Säfström, Ljungsbro; Elvy Winberg, Västerås; Ing-Marie Yuri, Visby; Tomi Åkesson, Kungsängen.

 

Lätt till svårt

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Runa Alesved, Brunskog; Emelie Julin, Hjärnarp; Sven Karlsson, Trelleborg; Marie Larsson, Visby; Margareta Sjödin, Sundsvall; Katie & Stig Åström, Farsta; Birgitta Andersson, Hallstahammar; Frank Lassen, Grums; Jan Thorvald, Skövde; Marianne Elfgren, Sandöverken; Rut Melin-Norlander, Krokom; Eva Nordqvist, Sunne.

 

Minnenas television

5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Aina Andersson, Karlskoga; Margareta Friberg, Floby; Barbro Karlsson, Vinninga; Anita Schwerin, St Mellösa; Gun Öst, Eskilstuna.

 

Naturrutan

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marianne Bertilsson, Vetlanda; Rolf Geschwind, Dala-Järna; Ingemar Karlsson, Strängnäs; Gull-Britt Persson, Malmö; Ann-Britt Simons, Våmhus.

 

Som hund och katt

3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mary Karlsson, Lundsbrunn; Lars-Erik Lindqvist, Mariehamn Åland; Anna-Stina Lindqvist, Uppsala.

 

Snapp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Lill Kristiansen, Forshaga; Gertrud Persson, Åhus; Eva Samuelsson, Danderyd; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland; May Wiberg, Malmö.

 

Snipp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gunilla Hedman, Göteborg; Ann-Mari & Lars Landberg, Köping; Lena Nordensten, Uppsala; Elisabeth Nordin, Torsby; Curt Ohlsson, Smedjebacken.

 

Stora familjenöjet

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Christina Adlerborn, Mölndal; Ruth Asp, Heby; Monica Emanuelsson, Karlsborg; Kent & Carola Eriksson, Uppsala; Eva Franzén, Oskarshamn; Ing-Britt Lådö, Hässleholm; Berith Rosendal, Kolsva; Annika Ström, Västra Frölunda; Siw Strömberg, Hudiksvall; Ulf Tropp, Göteborg.

 

Stora kryptot

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Andersson, Tystberga; Sigbrit Berglund, Gävle; Leena Elvelind, Göteborg; Sören Forslund, Vikmanshyttan; Ingvar Johanson, Heby; Britt-Marie Johansson, Lidköping; Marta Jons, Hudiksvall; Marianne Lindberg, Mellerud; Barbro Nilsson, Kungsbacka; Kerstin Staaf, Tumba.

 

Svåra krysset

10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Aina Abrahamsson, Hällefors; Ingrid Berg, Nordmaling; Gun Dock, Påarp; Margareta Gustavsson, Ljungsbro; Monica Häggström, Täfteå; Gunnel & Allan Johansson, Herrljunga; Emma Olsson, Ekshärad; Jan Sjöqvist, Linköping; Ragnhild Wikman, Lund; Birgitta & Bernd Winter, Braås.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…