Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare från nr 18!

Vinnare 18

10 000-kronorskrysset

1 vinnare (10 000 kronor)

Signe & Stig Alsén, Tranås.

”En vacker aprildag, vandrar jag. Bland sippor och grönska, vad mer kan man önska? Jag känner mig som en gäst, på jorden när den är som bäst.”

Annons

 

Allmänbildaren

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Beckman, Karlskoga; Ketty & Ronny Bengtsson, Örebro; Doris Bäckström, Skellefteå; Jenny Englin, Alfta; Lisbeth Hasth, Ulricehamn; Marie-Louise Hydén, Örebro; Aina Johansson, Luleå; K Anderberg-Karlsson, Skene; Irina Olsson, Söderåkra; Kerstin Öberg, Huddinge.

Gilla Året Runt på Facebook

 

Dygnetruntservice

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elof Back, Fagersta; Torunn Henriksson, Göteborg; Bengt & Eva Jansson, Norsborg; Doris Viktorsson, Stensele; Margareta Öhlin, Katrineholm.

 

Finn fem fel

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Siv Carlsson, Sundsvall; Febe Eskilsson, Kyrkhult; Birgitta Nilsson, Uppsala; Ulla Svensk, Hägersten; Barbro Windt, Göteborg.

 

Huller om buller

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marianne Elfgren, Sandöverken; Britt-Marie Johansson, Lidköping; Bengt Olsson, Alnö; Elsie Tholinder, Täby; Marianne Zetterblom, Södertälje.

 

Kära besväret

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berith Axelsson, Älghult; Inger Björk, Holmsund; Leena Elvelind, Göteborg; Helena Jogmark, Lerberget; Gerd Kahn, Lönneberga; Gudrun Larsson, Vålberg; Monica & Peter Lindqvist, Vikmanshyttan; Roland Norling, Alingsås; Bernt Ström, Norberg; Anne-Marie Ulfvin, Årsta.

 

Kluriga krysset

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Brottman, Ljusterö; Monica Nilsson, Frösön; Ulla Welander, Danderyd; Iréne Wernander, Linköping; Elvy Winberg, Västerås.

 

91:ans kryss

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Västerhaninge; Gunhild Davidsson, Ängelholm; Yvonne Holmberg, Sollefteå; Elsie Larsson, Skurup; Ulla Mårtensson, Trelleborg; Berit Nilsson, Skövde; Bernt Olin, Sannäs Finland; Jan-Erik Tegblom, Lycksele; Barbro Winsnes, Stockholm; Ing-Marie Yuri, Visby.

 

Kryptokvartetten

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kristina Boström, Sollentuna; Jöran Johansson, Upplands Väsby; Christina Nilsson, Lund; Margareta Andersson, Källby; Egon Eriksson, Solna; Gull-Maj Holgersson, Östhammar; Anna-Lisa Berglund, Skövde; Marita Brandt, Hällefors; Lars Olof Larsson, Strömstad; Anita Arvidsson, Katrineholm; Vivi-Anne Frodén, Vänersborg; Anne-Sofie Undefors, Karlskoga.

 

Läsarbilden

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Akselsson, Upplands Väsby; Gun Barthelson, Karlstad; Gunnel Carlsson, Norrköping; Kerstin Eklöf, Uddevalla; Birgitta Faxe-Josefsson, Jönköping; Lennart Johansson, Torslanda; Kjell Lönnman, Örebro; Carina Samuelsson, Lycksele; Martin Widarth, Skellefteå; Joanna Öström, Kalmar.

 

Lätt till svårt

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Irma Holmström, Vålberg; Lena Näslund, Svärtinge; Kerstin Staaf, Tumba; Birgit Hinder, Nykarleby Finland; Clary Petersson, Södertälje; Lena Rattfält, Torsby; Asta Andersson, Färjestaden; Anneli Karlsson, Lindesberg; Aulis Tiilikainen, Örebro; G Benedictsson-J-son, Sala; Karin Bengtsson, Eslöv; Karl Erik Kummu, Fjugesta.

 

Minnenas television

5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Lars Lydigh, Alvesta; Ann-Marie Martinsson, Åsarp; Barbro Niklasson, Sävedalen; Barbro Olsson, Sandviken; Kari Olsson, Uddevalla.

 

Naturrutan

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Engström, Växjö; Gunnel Johansson, Halmstad; Birgitta Nilsson, Norrköping; Lennart Oscarsson, Limhamn; Anita Stenlund, Holmsund.

 

Som hund och katt

3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elsie Adolfsson, Eskilstuna; Jane Borgheim, Linköping; Östen Ruotimaa, Junosuando.

 

Snapp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Maj-Britt Andersson, Smålandsstenar; Christina Forsberg, Bjurholm; Ulla Lotelius, Guldsmedshyttan; Ulrika Svensson, Motala; Solveig Åberg, Gäddede.

 

Snipp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Birgitta Andersson, Skellefteå; Höijer Andréason, Södertälje; Anita Feiff, Östra Karup; Ulla Nilsson, Vejbystrand; Peter Söderberg, Orsa.

 

Stora familjenöjet

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla-Brita Andersson, Lidköping; Sonya Andersson, Borlänge; Tage Danielsson, Kristinehamn; Irene Engström, Falun; Birgit Frick, Lycksele; Astrid Källberg, Krylbo; Bernt Olsson, Bollnäs; Christine Svensson, Örebro; Lilian Svensson, Lidköping; Lena Ydreberg-Olsson, Gävle.

 

Svåra krysset

10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Barbro Bjerle, Råå; Britta Björklund, Gävle; Gerd Carlsson, Växjö; Lennart Gabrielsson, Skellefteå; Rose-Marie Johansson, Järfälla; Birgit Karlsson, Osby; Carina Lövgren, Göteborg; Christina Nordqvist, Västervik; Eric Skjäl, Vasa Finland; Elsbeth Wikström, Orsa.

 

Svensktoppen

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anita Claesson, Karlstad; Kurt Eliasson, Alingsås; Ulla Eriksson, Skogstorp; Inga-Lill Helgeddon, Kungsbacka; Kerstin Horgby, Gusum; Inga-Lisa Janz, Åmål; Gun Kanerva, Helsingfors Finland; Gun Karlsson, Grums; Gertie Sonesson, Solna; Katrine Zackrisson, Göteborg.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…