Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 25/26

kryssvinnare

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Britt Anderberg, Tibro; Gunnel Hallberg, Bredaryd; Karl-Axel Hurtig, Helsingborg; Birgitta Johansson, Sollebrunn; Kaisa Karlsson, Nacka; Carina Lindholm, Västerås; Inger Linneman, Jönköping; Christina Lööf, Björnlunda; Karin Olsson, Rabbalshede; Ulrika Svensson, Motala.

Annons

 

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elsa Beckman, Täby; Patricia Fredholm, Arvika; Berndt Johansson, Töllsjö; Susanne Ljungberg-Hallin, Wolume-St-Lambert Belgien; Gudrun Stöök-Johansson, Töreboda.

 

Blomsterkrysset 5 vinnare (EuroFlorists Presentkort värt 100:-)

Anita Alnebrink, Nyköping; Anna-Lena & Curt Axelsson, Myresjö; Ann-Kristin Eriksson, Uppsala; Birgitta Josefsson, Jönköping; Marianne Olin, Uppsala.

 

Födelsedagskrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Bengtsson, Eslöv; Ingrid Drenner, Malmö; Agneta Högrelius, Hässelby; Carina Lärkäng, Gråbo; Jan Månsson, Allerum; Renée Persson, Helsingborg; Inger Ritzman, Gamleby; Gunilla Segerlund, Visby; L-B Sikström, Trollhättan; Lena Svensson, Grödinge; Monica Älander, Järvsö; Olle Öhrman, Örträsk.

 

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Peter A Palma, Märsta; R E Ericsson, Västerås; Agneta Eriksson, Lilla Edet; Saga & Isak Evenäs, Höllviken; Nils-Åke Johnsson, Malmö; Inga Larsson, Eskilstuna; Junita Mikaelsson, Karlskoga; Inga-Lisa Nilsson, Rödeby; Birgitta Nilsson, Norrköping; Elsa Woxberg, Kiruna.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gunvor Filipsson, Vrigstad; Carina Hjelm, Östersund; Artur Krantz, Sollentuna; Karin Sandin, Gävle; Vivi-Ann Söderlindh, Sollefteå.

 

Fikadags 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonja Falk, Götene; Bernice Johansson, Ekerö; Marianne & Curt Jönsson, Vingåker; Lizzy Kilander, Kista; Vera Langbrandt, Hällestad; Sune Molnberg, Kil; Sally Nilsson, Luleå; Björn Norén, Jönköping; Annmarie Olausson, Vänersborg; Erik Sigurdh, Malmö.

 

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Clary Ekstrand, Uppsala; Göran Larsson, Vimmerby; Irene Olsson, Norrtälje; Barbro Thuvesson, Brunflo; Birgit Tillerås, Varberg.

 

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Bergqvist, Säter; Märta Hasslöf, Grästorp; Inger Ohlsson, Smedjebacken; Evy Wilnersson, Hisings Backa; Solveig Åberg, Gäddede.

 

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Titti Bergström, Ängelholm; Ingalill Hallberg, Malmö; Gudrun Jonsson, Arvika; Ulla Jonsson, Uppsala; Anne-Marie Molin, Järfälla.

 

Guldregn 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Christensson, Glumslöv; Inger Kling, Sunne; Ingrid Malmström, Karlsborg; Gerd Nilsson, Torsby; Sif Olsson, Täby.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gerd Kahn, Lönneberga; Ruth Lundstedt, Vittsjö; Barbro Niklasson, Sävedalen; Per Stenlund, Skellefteå; Barbro Winsnes, Stockholm.

 

Junikrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Andersson, Skellefteå; Mariana Bergström, Lidingö; Marita Engman, Alingsås; Viveca Ernefors, Bromma; Hjördis Ferm-Eriksson, Bollnäs; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Barbro Gunnarsson, Åhus; B-M Henriksson, Falkenberg; Jan Loreborn, Halmstad; Ingalill Lundgren, Karlstad; Solveig Moberg, Skövde; Carina Samuelsson, Lycksele.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Barthelson, Karlstad; Leena Elvelind, Göteborg; Sonja Eriksson, Hallsberg; Margareta Fransson, Mullsjö; Siv Johansson, Borås; Berit Karbin, Piteå; Birgitta Lindahl, Eskilstuna; Ing-Marie & Matz Linder, Strömsund; Barbro Nilsson, Kungsbacka; Ann-Marie Sondell, Umeå.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Carlsson, Trollhättan; Stig Johansson, Korsberga; Iris Mikaelsson, Junsele; Gun Törnros, Solna; Eva Önnerstedt, Johanneshov.

 

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Andersson, Hedemora; Anita Axelsson, Ödeshög; Tryggve Björkman, Hishult; Inger Larsson, Färgelanda; Git Leche, Skanör; Lovisa Lundberg, Nyköping; Inger Långberg, Göteborg; Lennart Olsson, Järbo; Inger Othman, Stockholm; S Karlsson, Ullared.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Carlsson, Norrköping; Britt Enquist, Hässleholm; Pirjo Höglund, Storvreta; Sirje Johansson, Hisings-Backa; Anita Kaarle, Västra Frölunda; Tord Nilsson, Övre Soppero; Hans Ove Ohlsson, Malmö; Iris Olsson, Ånäset; Ingrid Pegenius, Tranås; Birgitta Sjöstedt, Sjöbo.

 

Kungliga krysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Britt-Marie Björnström, Visby; Elise Eriksson, Hofors; Margit Fransson, Ydre; Siv Gärtner, Djura; Yvonne Holmberg, Sollefteå; Inga-Lill Karlsson, Uddevalla; Marianne Lindberg, Mellerud; Ella Lysell-Göransson, Henån; Berit Nilsson, Ekerö; Ulf Tropp, Göteborg.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Motala; Margit Andersson, Ulricehamn; Ingela Arturson, Simlångsdalen; Benny Brännström, Umeå; Aina Eliasson, Hässleholm; Alice Marthinson, Nyköping; Lillie Nehrfors, Lerum; Monica Rådman, Uppsala; Gunilla Thelander, Skurup; Lilly Åström, Vindeln.

 

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Riitta Kiema, Huddinge; Kerstin Norberg, Arvidsjaur.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga-Lill Helgesson, Kungsbacka; Christian Nilsson, Haverdal; Ove Sahlén, Kramfors; Gunni Andersson, Halmstad; Sif Kallin, Västerås; Nelly Nyberg, Bollnäs; Rose-Marie Höglund, Uddevalla; Lena Pettersson, Falköping; Rigmor Samuelsson, Nyköping; Inga-Lisa Olsson, Staffanstorp; Inger Svensson, Munka-Ljungby; Anne-Sofie Undefors, Karlskoga.

 

Minikryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mona Isacson, Marbäck; Eva Uddemark, Malmö.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Ulla-Brita Andersson, Lidköping; Rakel Claeson, Lundsbrunn; Eva Eriksson, Klippan; Carina Hallberg, Kvidinge; Ingrid Larsson, Dalsjöfors.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Anell, Mellösa; Monica Emanuelsson, Karlsborg; Margaretha Eriksson, Spånga; Maj Eriksson, Stora Höga; Margareta Sjödin, Sundsvall.

 

Påtåren 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunborg Axelsson, Nyköping; Siv Åsberg, Väddö.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Hanna Anderson, Köping; Gunilla Larsson, Flen; Lennart Olsson, Järbo.

 

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

K & H Hedell, Falun; Gunilla Hult, Katrineholm; Filip & Vilma Jifjäll, Söderhamn; Therese Törnström, Motala; Thomas Ågren, Solf Finland.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Kerstin Ask, Arbrå; Elisabeth Claesson, Taberg; Monica Edborg, Storvreta; Margareta Endahl, Nyköping; Rolf Pettersson, Helsingborg.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Inga Larsson, Lund; Gladys Lindberg, Trollhättan; Doris Mattsson, Norrtälje; Birgit Ostovic, Göteborg; Sven-Erik Pettersson, Valdemarsvik.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rolf Andersson, Höllviken; Oskar Anefjord, Linköping; Ingegerd Ax, Jönköping; Ralf Blom, Vörå Finland; A & B Eriksson, Lindesberg; Karin Hedin, Saltsjö-Boo; Margareta Isaksson, Munsala Finland; Birgitta Johansson, Helsingborg; Anki Lagman, Kumla; I-B & S-Å Mollmyr, Karlstad.

 

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Maj-Lis Gustavsson, Nybro; Rose-Marie Larsson, Färjestaden; Ragnhild Nilsson, Växjö; Margot Rödén, Brunflo; Britt Sjöström, Vinslöv; Peter Svensson, Billinge; Maj-Britt Thorsell, Luleå; Inger Thyr, Rengsjö; Martin Widmark, Skellefteå; Margareta Öhlin, Katrineholm.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Elisabeth Eriksson, Grillby; Margareta Friberg, Floby; Karin Granbom-Johansson, Skövde; Elsie Gustafsson, Gamleby; Ulla Hillborg, Västerås; Birgitta Karlsson, Norrtälje; Barbro Samuelsson, Kalmar; Britta Sjöberg, Jönåker; Erhard Sundberg, Umeå; Lillianne Zellén, Varberg.

 

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Monica Fernquist, Norrköping; Bojan Nilsson, Tyringe; Gudrun Nordenås, Knivsta; Marie Sundvisson, Hackås; Hubert Ulvselius, Lönashult.

 

Uppumpad och… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Carlson, Falköping; Pia Hansson, Karlshamn; Ulla Lundgren, Norrköping; Josephine Norling, Oskarshamn; Margareta Wikström, Karis Finland.

 

… utpumpad 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Peter Arvidsson, Jönköping; Tage Danielson, Kristinehamn; Eva Hoffman, Enköping; Mabel Nerhall, Alingsås; Daisy Sjölin, Varberg.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…