Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 27

kryssvinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Zarah Wallin, Hässelby.

”Mot avlatsbrev riktade Luther skarp kritik, tog så resolut fram hammare och spik. Nitade fast sina teser på kyrkans ”butik”, men då gav påven i Rom upp ett fasligt skrik, för han ju trots allt dess främste katolik.”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mats Fredriksson, Hjortkvarn; Gunnel Hallberg, Bredaryd; Britt Lennhager, Kinna; Bengt Malmport, Karlskrona; Gun Moström, Östersund; Mary Nilsson, Degeberga; Gudrun Nordenås, Knivsta; Christina Träffe, Sävsjö; Ulla Welander, Danderyd; Martin Widmark, Skellefteå.

Gilla Året Runt på Facebook

 

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Alm, Eskilstuna; Rolf Andersson, Höllviken; Hans-Owe Fastén, Falun; Inger Klingh, Mariestad; Karin Lindfors, Umeå.

 

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Benke, Broby; Gunilla Berggren, Lövånger; Per & Ingrid Dahlgren, Lund; Annika Dahlström, Motala; Anders Derneryd, Göteborg; Anna-Stina Hinders, Älta; Berith Håkansson, Trollhättan; Robert Mikkelsen, Eskilstuna; Gunn-Brith Modin, Söderhamn; R E Ericsson, Västerås.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gunwor Filipsson, Vrigstad; Wanja Larsson, Örebro; Emma Olsson, Ekshärad; Berith Rosendal, Kolsva; Jan Thorvald, Skövde.

 

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Anell, Mellösa; Rolf Isaksson, Västra Frölunda; Birgitta Johansson, Växjö; Karin Larsson, Gävle; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland.

 

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ewa Hedenberg, Tranås; Gunilla Hult, Katrineholm; Monica Häggström, Täfteå; Barbro Niklasson, Sävedalen; Vivan Nylund, Karleby Finland.

 

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitta Frank, Norrköping; Kerstin Grändås, Motala; Erik Jakobsson, Södertälje; Birgitta Johansson, Sollebrunn; Birgitta Wermelin, Enköping.

 

Högtryck 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anita Andersson, Alnö; Nunebell Beckman, Munkfors; Astrid Glans, Örebro; Eva & Bo Nilsson, Rödeby; Ing-Marie Yuri, Visby.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Jane Borgheim, Linköping; Inga Larsson, Lund; Inga-Lisa Olsson, Staffanstorp; Ove Sahlén, Kramfors; Erna Söderblom, Varberg.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

A Stigsdotter-Larssen, Huddinge; Eivor Andersson, Dala-Floda; Siv Carlsson, Sundsvall; Birgitta Jönsson, Norrtälje; Yvonne Lindeberg, Stockholm; Inger Långberg, Göteborg; Ulla-Britt Magnusson, Södertälje; Solveig Mitts, Vasa Finland; Lena Sjöholm, Nyköping; Inga-Lena Åbom, Tving.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Björkgren, Kalmar; Håkan Edlund, Västerås; Liz Karlsson, Skällinge; Ingvor Lekemark, Karlstad; Karin Olsson, Rabbalshede.

 

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Britt Anderberg, Tibro; Inga Herou, Karlstad; Barbro Holmqvist, Lyckeby; Gun Lundin, Nässjö; Laila Nilsson, Skurup; Maj-Lis Persson, Idre; Marika Pousár, Borgå Finland; Bengt Westberg, Saltsjöbaden; Monica Westlin-Lindberg, Linköping; Kerstin Öberg, Huddinge.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Falk, Falkenberg; Iréne Hansson, Trelleborg; Inger Hjelm, Katrineholm; Kerstin Krook, Skärholmen; Birgit Larsson, Gislaved; Els-Marie Nilsson, Kalmar; I-B Rundbladh, Värnamo; Wiveca Sandström, Umeå; Eivor Svärd, Uddevalla; Stig Åström, Farsta.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Maj Aronson, Säffle; Ingrid Dybern, Göteborg; Eva Åström, Valbo; Britta Gadd, Lekeryd; Margit Nilsson, Klippan; Gull-Britt Siniaalto, Eskilstuna; Anna Erikson, Nybro; Maud Falk, Fagersta; Göran Larsson, Vimmerby; Ingegerd Ekdahl, Gällstad; Bengt Erikson, Karlskrona; Ann Kjell, Halmstad.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lillemor Appelgren, Trelleborg; Margaretha Dahlrot, Bålsta; Siw Haraldsson, Hestra; Anna-Greta Hellenius, Sundsvall; Alf Johansson, Fjärdhundra; Britt-Marie Kalebsson, Tingsryd; Matz & Anita Nyberg, Högsjö; Jill Sandell, Skärholmen; Vivi-Anne Timonen, Söderbärke; Marianne Vollmer, Sala.

 

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Jan-Erik Tegblom, Lycksele; Ingvar Westergren, Gamleby.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rita Mäkelä, Hisings Backa; Maj-Lis Nilsson, Anderstorp; Marianne Zetterblom, Södertälje; Margit Johansson, Kungälv; Monica Rådman, Uppsala; Fia Sjöblom, Växjö; Monica Andersson, Fjälkinge; Kerstin Hedell, Falun; Rolf Persson, Visby; Gudrun Ask, Söderhamn; Raino Eriksson, Gävle; Evert Pettersson, Hallstavik.

 

Minikryss 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inez Nykvist, Ed; May-Britt Sjöbom, Storå.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Märta & Stig Johansson, Sturefors; Kaisa Karlsson, Nacka; Iris Linder, Västerås; Bengt Nordström, Norrköping; Birgit Pettersson, Näsåker.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Caisa Bergmark, Malmö; Gunvor Dahlgren, Köping; Margit Lindberg, Munka-Ljungby; Birgitta Magnfält, Aneby; Ann-Marie Martinsson, Åsarp.

 

Påtåren 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Britt Ericsson, Skövde; Lars Lindell, Helsingborg.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Ahlberg, Visby; Solweig Bergsten, Rengsjö; Inger Geisler, Degerfors.

 

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

H A M Arvidsson, Sundsvall; Boian Ekman, Upplands Väsby; Elisabeth Green, Haninge; Margit Hammarberg, Umeå; Ernst Åman, Nordmaling.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Birgitta Eriksson, Björklinge; Göte Johansson, Nyköping; Barbro Nilsson, Kungsbacka; Rut & Ove Närlund, Landskrona; Klara Åström, Västerås.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Kent Fagerkull, Kiruna; Gull-Maj Holgersson, Östhammar; G-B Johansson, Mjölby; Monica Jorge, Stockholm; Mattias Norström, Likenäs.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Erna Alm, Uddevalla; M & K Andersson, Lindesberg; Gun von Berlepsch, Stockholm; Roland Emanuelsson, Vaggeryd; Pirjo Höglund, Storvreta; Sol-Britt Knutsson, Karlskoga; Anita Nilsson, Örebro; Lena Nordensten, Uppsala; Berit Sjögren, Lidingö; Ingela Östergren, Gusum.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

May Andersson, Gamleby; Ulla Christensson, Glumslöv; Viveca Ernefors, Bromma; Birgitta Faxe-Josefsson, Jönköping; Alfhild Gabrielsson, Umeå; Gun Hansson, Göteborg; Karin Hedin, Saltsjö-Boo; Christina Jalsborn, Örebro; Anita Järnving, Lidköping; Marianne Öjdahl, Katrineholm.

 

Svensktoppen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marianne Blomberg, Jönköping; Hans Christer Carlsson, Hjo; Barbro Envall, Norrfjärden; Sonia Eriksson, Gävle; Rigmor Halvarsson, Tallåsen; Rolf Hellberg, Sollefteå; Göte Janglind, Katrineholm; Torsten Nilsson, Luleå; Marianne Sennerborg, Sundbyberg; Barbro Windt, Göteborg.

 

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lilly Adolfsson, Finspång; Göran Fors, Skara; Gerd Gustafsson, Tanumshede; Anita Rosén, Norrköping; Kerstin Sjödin, Vallentuna.

 

Uppe och… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Drenner, Malmö; Ing-Britt Fihn, Göteborg; Mona & Kent Olsson, Säve; Elsie Tholinder, Täby; Maria Ånstad, Borensberg.

 

… nere 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla-Lena Aste, Gustavsberg; Ingrid Brandt, Alingsås; Inge Lind, Norrhult; Birgitta Ljunge, Huskvarna; Mats Philipson, Nässjö.

 

Världen runt 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

A Sjöbeck, Svedala; Gunvor Berg, Stockholm; Edith Bjelveby, Lund; Josefin Briland, Stockholm; Herbert Bylund, Härnösand; Ragnhild Sandberg, Huskvarna; Inger Svensson, Munka-Ljungby; Peter Svensson, Billinge; Inga-Britt Wallehed, Dvärsätt; Tomi Åkesson, Kungsängen.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…