Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 28

kryssvinnare

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lennart Georgsson, Kalmar; Inga-Lill Helgesson, Kungsbacka; Inger Larsson, Färgelanda; Elisabeth Lundgren, Djurås; Lena Nordensten, Uppsala; V-A & Arne Pettersson, Blackstad; S.I.Bengtsson, Röke; Lilian Svensson, Lidköping; Britt-Mari Åberg, Karlshamn

Annons

 

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Arboga; Oskar Anefjord, Linköping; Kerstin Boo, Tibro; Alvar Sturesson, Falkenberg; Kristina Westerlund, Bandhagen

 

Bokkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ken Avebjörk, Stockholm; Yvonne Berglund, Malmö; Karin & Anders Bergvall, Vännäs; Maud Bergvall, Piteå; Anna-Greta Boström, Härnösand; Majbritt Bångstrand, Färila; Hans Christer Carlsson, Hjo; Lilian Danielsson, Alingsås; Barbro Karlsson, Vinninga; Irene Nilsson, Haverdal

 

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverielotter var)

Astrid Fransson, Nora; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Karin Granbom-Johansson, Skövde; Ulla Kallstenius, Rönninge; Vivan Karlsson, Öregrund; Inger Klingh, Mariestad; Mainy Linder, Uppsala; Maria Ljung, Leksand; Yvonne Löfgren, Rimbo; Berit & Sigurd Svensson, Katrineholm

 

Finn fem fel 5 vinnare ( 1SF-biocheck var)

Ingrid Andersson, Skellefteå; Yvonne Axelsson, Åmotfors; Gärd Bengtsson, Rottne; Gudrun Johansson, Töreboda; Eva Näslund, Näsåker

 

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun von Berlepsch, Stockholm; Lillemor Ivemyr, Köping; Lisa Mårtensson, Röstånga; Kristina Petersson, Lagan; Marika Pousár, Borgå; Finland

 

Game, set och match 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Erik Johansson, Bjästa; Lena Johansson, Hofors; Cornelia Lindahl, Borås; Bengt Olsson, Alnö; Karl Olsson, Sollentuna

 

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rose-Marie Johansson, Järfälla; Stefan & Gunilla Lindrot, Munka Ljungby; Britt-Marie Rundqvist, Åsa; Berit Sjöberg, Mariehamn; Åland; Anna & Björn Strandbrink, Mörbylånga

 

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunhild Davidsson, Ängelholm; Göta Djupsjöbacka, Åled; Leif Ekström, Partille; Pirjo Höglund, Storvreta; Levi Loby, Växjö

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eva Andersson, Norrköping; Marianne Furuhovde, Lidingö; May Klang, Simrishamn; Signe Larsson, Sollebrunn; Lisbeth Ljungstedt, Örebro

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gotte Alfvén, Kristinehamn; Ingrid Andersson, Nyköping; Eva Benjaminsson, Alafors; Elsie Enocsson, Motala; Sivert Hansson, Borås; Kerstin Horgby, Gusum; Kjell Jönsson, Klippan; Anita Karlsson, Sävar; Telle Schweitz, Mariestad; Birgit Älvedalen, Karlstad

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

C.G.Bengts, Bjursås; Eva & Elin Johansson, Södertälje; Nils-Gunnar Oldman, Umeå; Märtha Petersson, Västra Karup; Anders Wahlberg, Norrköping

 

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inger Alexson, Edsbyn; Evy Andersson, Sundsvall; Maj Andersson, Årjäng; Gunborg Axelsson, Nyköping; Ingegerd Engvall, Flen; Gurli Henningsson, Hallstahammar; Birgitta Karlsson, Norrtälje; Jan Thorén, Mölltorp; Ulf Tropp, Göteborg; Therese Törnström, Motala

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter)

Christina Andersson, Gävle; Ulla Boman, Luleå; Gerd Carlsson, Växjö; Ingrid Ekström, Härnösand; Jogmark-Olsson, Lerberget; Gunvor Kihlander, Grästorp; Birgitta Lidström, Nynäshamn; Percy Sturesson, Lyckeby; Sonja Svensson, Landskrona; Marianne Zetterblom, Södertälje

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Västerås; Katy Berger, Laxå; Astrid Broberg, Göteborg; Tommy Ferm, Järfälla; Benny Hansson, Landskrona; Gun Britt Holgersson, Braås; Anne-Marie Lindqvist, Mullsjö; Mary Nilsson, Degeberga; Els-Marie Nilsson, Kalmar; Rolf Pettersson, Norrköping

 

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunvor Persson, Brevens Bruk; Berit Svensson, Skephult

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter)

Gunnel Stenborg, Åby; Marianne Tillberg, Härnösand; Gullvi Tollgren, Kristianstad; Ulf Karlsson, Ljungsbro; Majvor Lundahl, Mariestad; Sven Täcklind, Kungsängen; Pia Frick, Uddevalla; Monica Häggström, Täfteå; Daisy Sjölin, Varberg; Fam.Celander, Örsjö; Marianne Rustad, Hjo; Agda Skogh, Tandsbyn

 

Minikryss 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Manja Carlsson, Söderköping; Åsa Nilsson, Borås

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Claes Landin, Helsingborg; May Norling, Södertälje; Gilbert Petersson, Braås; Carina Samuelsson, Lycksele; Birgitta Söderberg, Eskilstuna

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rolf Danielsson, Gävle; Kent Fagerkull, Kiruna; Astrid Holm, Lidköping; Birgitta Ljunge, Huskvarna; Nina Söderback, Töjby; Finland

 

Påtåren 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Håkan Edlund, Västerås; Britt-Marie Johansson, Lidköping

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Bergvall, Vännäs;Inga-Lill Höglund, Skogås; Gunilla Larsson, Flen

 

Skepp ohoj 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Björn & Ingamay Askestad, Örebro; Lisbeth Axelsson, Visby; Christer Birkestad, Lyckeby; Märta Hasslöf, Grästorp; Ing-Marie Jansson, Uppsala; Lennart Johansson, Torslanda; Margareta Jonsson, Sundsvall; Ulrica Sahlberg, Skövde; Wiveca Sandström, Umeå; Inga Svensson, Boxholm

 

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gudrun Ask, Söderhamn; Britt-Marie Engdar, Ronneby; Ingrid Johansson, Södertälje; Git Magnusson, Lund; Jan Månsson, Allerum

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Monica Andersson, Örebro; Lillemor Jonsson, Sundsvall; Britta & Stig Källström, Malmö; Maj-Britt Thorsell, Luleå; Zarah Wallin, Hässelby

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Emil Hedin, Vallda; Violet & Thorvald Jangvi, Motala; Gun-Britt Ländin, Adelsö; Ingegerd Nordin, Västerås; Leo Uvetoft-Wedde, Sundbyberg

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Monika Dahlgren, Stockholm; Erik Eriksson, Gävle; Gunnel Georgsson, Vrena; Ulla Johansson, Hälsö; Gunnel Johansson, Ödeshög; Agneta Johnsson, Munkfors;Lilian Novenius, Fjällbacka; Jan Nyberg, Sandviken; Per Persson, Gräddö; Sirkka-Lisa Westergård, Saltviken; Åland

 

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mona Björnström, Kungshamn; Ingela Burman-Nilsson, Skelleftehamn; Kerstin Egerbo, Borås; Vivi-Anne Fridén, Vänersborg; Siv Hertzman, Gävle; Inge Lind, Norrhult; Elsy Nordlander, Sollefteå; Eva Sundberg, Göteborg; Ingrid Svensson, Hisings Backa; Helena Yllö, Uppsala

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Karin Bengtsson, Eslöv; Rolf Göransson, Östra Ämtervik;

Birgit Helmersson, Vänersborg; Anne-Marie Lindblad, Skepplanda; Connie Lindgren, Perstorp; Ann Lundemo, Skelleftehamn; Lennart Ottosson, Jönköping; Gull Britt Sjöstrand, Trollhättan; Britt Sörensson, Malmö; Ulla Westholm, Västra Frölunda

 

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Maud Hjälmered, Göteborg; Bo Kronander, Henån; Anita Lindberg, Trollhättan; Aina Lysell-Hag, Uttran; Kerstin Svendsén, Bohus

 

…Två 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Erna Alm, Uddevalla; Göran Larsson, Vimmerby; Ingalill Lundgren, Karlstad; Lillemor Olsson, Säter; Inger Wallén, TierpTvå och … 5 vinnare (2 Sverigelottervar)

Eva Gruffman, Vilhelmina; Siv Gustavsson, Västra Ämtervik; Barbro Karlsson, Götene; Maj.B.Lindblom, Eskilstuna; Margit Vallmark, Kiruna

 

Världen runt 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Michael Bengtsson, Örkelljunga; Aina Erikson, Nybro; Gertrud Gulati, Järfälla; Bodil Göransson, Helsingborg; Matz & Anita Nyberg, Högsjö; Monica Nystrand, Västerås; Ann-Britt Olsson, Köping; Stefan Pettersson, Hallstavik; Else-Marie Svensson, Munka-Ljungby; Margareta Uhlin, Storvreta

 


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…