Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 29

vinnare

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margot & Lars Arvidsson, Luleå; Gurli Back, Fagersta; Karin Bengtsson, Eslöv; Johan Bredenberg, Helsingfors; Finland; Boian Ekman, Upplands Väsby; Irene Funseth, Strömsund; Harald Hovberger, Åkersberga; Birgitta Karlsson, Örebro; Hans Ove Ohlsson, Malmö; Gunni Sikström, Trollhättan

Annons

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Nils-Åke Johnsson, Malmö; Anne Sofie Lindh, Norrköping; Margot Rödén, Brunflo; Margareth Sandling, Jokkmokk; Stig & Katie Åström, Farsta

…Bak  5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunborg Axelsson, Nyköping; Börje Bergkvist, Storvik; Börje Cullberg, Sunhultsbrunn; Sonja Nygårdh, Värnamo; Anita Örtenberg, Karlstad

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Thyra Andersson, Ludvika; Ulla-Lena Aste, Gustavsberg; Anna-Greta Boström, Härnösand; Anne-Marie Forslind, Vimmerby; Ronny Jönsson, Uppsala; Ann-Christine Nordström, Kolbäck; Birgitta Palmqvist, Simrishamn; Bengt Rosén, Trollhättan; Inger Sandberg, Sölvesborg; Norma Åstrand, Söderköping

Finn fem fel 5 vinnre (1 SF-biocheck var)

Isak Axelsson, Visby; Majvor Gran, Uppsala; Ingvar Kratz, Gävle; Evert Pettersson, Hallstavik; Laila Wieslander, Strömstad

Fram… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lennart Björklund, Vimmerby; Ulla Boman, Luleå; Gunvor Garpe, Tierp; Inga-Lill Hedeblom, Kungsbacka; Karin Tenman, Åmål

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mona Björnström, Kungshamn; Ralf Blom, Vörå; Finland; Ingegerd Ekdahl, Gällstad; Mona Ericson, Svenshögen; Gudrun Jonsson, Arvika

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitta Falk, Bankeryd; Ann-Mari & Lars Landberg, Köping; Birgitta Nilsson, Norrköping; Rut-Mari Palmgren, Luleå; Solveig Åberg, Gäddede

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Riitta Kiema, Huddinge; Bo Mannberg, Skellefteå; Sif Olsson, Täby; Ulf Ström, Linköping; Erik Torkelsson, Örkelljunga

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Berg, Nordmaling; Maj-Britt Gustafsson, Värnamo; Märta Hasslöf, Grästorp; Kerstin Hedell, Falun; Solveig Wisén, Ekerö

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ronny Bengtsson, Örebro; Ingrid Dybern, Göteborg; Simon Ekstrand, Hovmantorp; Elisabeth Engström, Umeå; Marita Eriksson, Karlstad; Maj Flodin, Falköping; Jill Johansson, Västra Frölunda; Birgit Landgren, Malmö; Barbro Magnusson, Halmstad; Hans Emanuel Olsson, Bandhagen

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Brottman, Ljusterö; Jöran Johansson, Upplands Väsby; Gunnel Johansson, Ödeshög; Kerstin Larsson, Vingåker; Birgitta Lidström, Nynäshamn

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Patrick Andersson, Norrköping; Peter Dongen, Bromma; Sören Forslund, Vikmanshyttan; K Fredricson, Kolmården; Nils Larsson, Gävle; Anna-Lena Melin, Angered; Lisbeth Mellgren, Göteborg; Eva Uddemark, Malmö; Uno Wennerstrand, Strömsund; Ulla Westholm, Västra Frölunda

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga & Bertil Alm, Alunda; Rolf Andersson, Höllviken; Elsa Beckman, Täby; Ing-Marie Blomquist, Leksand; Ingrid Danielsson, Hedemora; Marie Eriksson, Trollhättan; Berit Johansson, Hovås; Harriette Klingwall, Enköping; Gunn-Brith Modin, Söderhamn; Harriet Sten, Trångsund

Kungliga kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sven Ekstrand, Linköping; Nadine Fredriksson, Sigtuna; Lennart Georgsson, Kalmar; Monica Johansson, Munka Ljungby; Tommie Kronlid, Lidköping; Maj-Britt Larsson, Ålem; Jan-Erik Lundh, Storvreta; Gunilla Thelander, Skurup; Elsie Tholinder, Täby; Ann Wiström, Finspång

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lillemor Johansson, Jönköping;Eric Karlsson, Huskvarna;Barbro Krüger, Löttorp; Anna-Eva Näslund, Uppsala; Lennart Oscarsson, Limhamn; Astrid Persson, Lycksele; Jill Sandell, Skärholmen; Ulla-Britt Sundberg, Nättraby; Anita Söderlind, Drottningholm; Gudrun Wikberg, Glommersträsk

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter)

Eva Larsson, Valdemarsvik; Gull-Britt Siniaalto, Eskilstuna

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingeborg Lundberg, Fjärdhundra; Ragnhild Sandberg, Huskvarna; Astrid Woxberg, Alfta; Eleonora Andersson, Pålsboda; Gunborg Höglund, Piteå; Rolf Mårtensson, Veberöd; Dagny Eriksson, Alnö; Margareta Jonsson, Sundsvall; Mirjam Mörelius, Oskarshamn; Margareta Anell, Mellösa; Karin Hedin, Saltsjö-Boo; Monica & Peter Lindqvist, Vikmanshyttan

Minikryss 2 vinnare (2 Sverigelotter)

Berit Nilsson, Skövde; Gull-Britt Åberg, Nybro

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Marita Engman, Alingsås; Lena Malmberg, Lyckeby; Gösta Norén, Jönköping; Barbro Persson, Göteborg; Marie Pettersson, Norrköping

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Jan-EDric Ceder, Dalarö; Ulla Christensson, Glumslöv; Ulla Nilsson, Vejbystrand; Barbro Olsson, Sandviken; Anders Olsson, Hammerdal

Påtåren 2vinnare (2 Sverigelotter var)

Gördis Johansson, Östersund; Marianne Zetterblom, Södertälje

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga-Lisa Gustafsson, Upplands Väsby; Solveig Hansén, Motala; Annika Lidberg, Lycksele

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter)

Göta Andersson, Sveg; Ing-Britt Bondesson, Jönköping; J-Å & R-M Dellberg, Växjö; Kjell Jönsson, Klippan; Alvar Sturesson, Falkenberg

Stora korsordet 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

C.G.Bengts, Bjurås; Maud Fagerdahl, Njurunda; Bojan Gullberg, Stockholm; Ulf Johnsson, Norrköping; Marianne Källström, Katrineholm; Rose-Marie Neuman, Korsholm; Finland; Lena Nordensten, Uppsala; Ingegerd Nordin, Västerås; Berit Säfström, Ljungsbro; Olle Öhrman, Örträsk

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Birgitta Johansson, Växjö; Lisbeth Ljungstedt, Örebro; Eva Pettersson, Täby; Britta Sjöberg, Jönåker; Hjalmar Skoglund, Sundsvall

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Åsa Broman, Trångsund; Gunilla Dufwenberg, Motala; Sonja Marklund, Boliden; Ulla Persson, Malmö; Barbro Winsnes, Stockholm

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Andersson, Nyköping; Kerstin Andersson, Motala; Gerd Edvardsson, Sävar; Ingmar Glantz, Stockholm; Lainy Hansen, Uppsala; Jogmark-Olsson, Lerberget; Maria Ljung, Leksand; Josephine Norling, Oskarshamn; Solveig Olsson, Örnsköldsvik; Gunvi Selin, Fagersta

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonja Andersson, Ätran; Maj Andersson, Årjäng; Marianne Blomberg, Jönköping; Margareta Carlsson, Tranås; Ingrid Jansson, Arboga; Britta Johansson, Linköping; Anne-Lie Jonasson, Vålberg; Sven-Olov Olsson, Falun; Gun Pettersson, Hisings Backa; Christina Åkesson, Kungsängen

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Linnéa Andersson, Vadstena; Maj-Britt Andersson, Smålandsstenar; Alf Eriksson, Nås; Birgitta Eriksson, Björklinge; Maj-Lis Gustavsson, Nybro; Solveig Hansen, Motala; Paula Johansson, Uddevalla; Birgit Karlsson, Karlskoga; Birgitta Röwer, Västerås; W.Böös, Norrköping

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margaretha Almse, Vallda; Margareta Axelsson, Vansbro; Signe Larsson, Sollebrunn; Hjördis Lindberg, Ersmark; Åke Mörtsell, Östersund

Värlsdvan 5 vinnare (2 Sverigelotter)

Mona Andersson, Karlskrona; Gunilla Andersson, Skoghall; Anne-Marie Molin, Järfälla; Olga Olsson, Orsa; Margareta & Donald Rydh, Dalsjöfors

Världen runt 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Einarsson, Skällinge; M-B Gördén, Kristinehamn; Karin Hellsvik, Umeå; Inger Henriksson, Norrköping; Maud Hjälmered, Göteborg; Sune Persson, Falköping; Kerstin Skoglund, Gränna; Ulrika Svensson, Motala; R-M Svensson, Billinge; Birgit Tillerås, Varberg

 


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…