Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 30

457382491

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Andréasson, Mölndal; Margitta Bergenmar, Ugglarp; Anna-Greta Bergström, Ekshärad; Anita Ekström, Sköldinge; Maud Fagerdahl, Njurunda; Tord Gustavsson, Göteborg; Maj Hansson, Strömstad; Inga Larsson, Eskilstuna; Bengt Swahn, Ljungby; Iréne Wernander, Linköping.

Annons

 

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitha Andersson, Nyköping; Agneta Bernhardt, Getinge; Mirjam Mörelius, Oskarshamn; Lena Pettersson, Falköping; Kerstin Skoglund, Gränna.

 

Antikkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ida Andersson, Svenljunga; Gudrun Ask, Söderhamn; Lainy Hansen, Uppsala; Sven-Erik Johansson, Sala; Frank Lassen, Grums; Christer Malmehed, Linköping; Josephine Norling, Oskarshamn; Sven-Olof Olsson, Falun; Ulla Palmér, Vänersborg; Stina Sigmundson, Stallarholmen; Karin Wikström, Örebro; Elsbeth Wikström, Orsa.

 

Balansakt 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Vivi-Anne Fridén, Vänersborg; Lennart Johansson, Stenungsund; Rut Melin-Norlander, Krokom; Elsy Nordlander, Sollefteå; Berit Zetterlund, Tärnsjö.

 

Blomsterkrysset 5 vinnare (EuroFlorists Presentkort värt 100:-)

Björn Forsén, Boden; Bodil Göransson, Helsingborg; Arne Olofsson, Bollnäs; Sune Persson, Falköping; Monica Selin, Fagersta.

 

Bokkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Västerås; Gunborg Axelsson, Nyköping; Gunvor Berg, Stockholm; Margareta Falk, Falkenberg; Gunvor Höijer-Andréason, Södertälje; Monica & Peter Lindqvist, Vikmanshyttan; Gerda Persson, Vansbro; Inger Press, Bromma; Sol-Britt Sandberg, Danderyd; Erna Söderblom, Varberg.

 

Camping så klart! 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elof Back, Fagersta; Maud Bergvall, Piteå; Eivor Hedin-Karlsson, Nyköping; Birgitta Johansson, Växjö; Birgitta Ljunge, Huskvarna; Ingeborg Lundberg, Fjärdhundra; Lennart Olsson, Järbo; Berit Rundberg, Hallsberg; Bertil Ström, Töre; Anne-Marie Ulfvin, Årsta.

 

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mariana Bergström, Lidingö; Inger & Sven Brask, Uttran; Berndt Johansson, Töllsjö; Inez Karlsson, Karlskoga; Berit Larsryd, Ljungby; Laila Lindqvist, Strömstad; Lars Lundin, Valdemarsvik; Solveig Mitts, Vasa Finland; Sif Olsson, Täby; Margot Rödén, Brunflo.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Christina Andersson, Gävle; Britt Appelgren, Norrköping; Gärd Bengtsson, Rottne; Birgitta Falk, Bankeryd; Ragnhild Sandberg, Huskvarna.

 

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Michael Bengtsson, Örkelljunga; Anita Gränsman, Åtvidaberg; Sivert Hansson, Borås; Gunilla Lundqvist, Piteå; Birgit Zohil, Halmstad.

 

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Karin Andersson, Timmele; Majvor Gran, Uppsala; Gunnar Gren, Jönköping; Anne-Marie Lindblad, Skepplanda; Florence Olausson, Alingsås.

 

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Kristin Eriksson, Vallsta; K Anderberg-Karlsson, Skene; Olsson-Alexandersson, Grums; Margareta Olsson-Glädje, Surahammar; Ulf Oscarsson, Örbyhus.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Aldegren-Luvö, Mölndal; Nils-Åke Johnsson, Malmö; Görel Klefbom, Göteborg; Eva Näslund, Näsåker; Eva Uddemark, Malmö.

 

Julikrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Maj Andersson, Årjäng; Anna-Greta Boström, Härnösand; Ulla Engblom, Rönnäng; Rolf & Kerstin Gullberg, Nässjö; Febe Gunnesson, Linköping; Inga Holmström, Nybro; Ingrid Karlsson-Larsson, Västerås; Claes Landin, Helsingborg; Harriet Sten, Trångsund; Monika Strand, Umeå; Eivor Svensson, Åby; Norma Åstrand, Söderköping.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Clary Ekstrand, Uppsala; Fam Anderson, Fagersta; Inger Gustafson, Trollhättan; Mabel Jonsson, Umeå; Rut Närlund, Landskrona; Ulrica Sahlberg, Skövde; Christina Weber, Yngsjö; Lilliane Zellén, Varberg; Solveig Åberg, Gäddede; Berit Åkerman-Wallin, Nynäshamn.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Andersson, Jönköping; Raija Hedlund, Älvsjö; Ulla Hillborg, Västerås; Violet & Thorvald Jangvi, Motala; Vivan Karlsson, Öregrund.

 

Kriss-kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inger Andersson, Märsta; Signild Backan, Rengsjö; Rolf Danielsson, Gävle; Britt Ericsson, Skövde; Astrid Fransson, Nora; Ann-Marie Nilsson, Mellansel; Agneta Norrgård, Töjby Finland; Siv Törnqvist, Vendelsö; Anne-Sofie Undefors, Karlskoga; Anna-Greta Utterberg, Överkalix.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Björn & Ingamay Askestad, Örebro; Kerstin Birath, Hagfors; Ingalill Hallberg, Malmö; Monica Johansson, Onsala; Ann Lundemo, Skelleftehamn; Inger Ohlsson, Smedjebacken; Mattias Pettersson, Uppsala; Brita Ruin, Köping; Christina Svensson, Örebro; Kerstin Sörbom, Norrköping.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunhild Davidsson, Ängelholm; Lisbeth Gunnarsson, Laholm; I Johansson-Sundstedt, Upplands Väsby; Lennart Johansson, Torslanda; Irene Kindstrand, Trollhättan; Maj-Britt Niemi, Helsingfors Finland; Bengt Nordström, Norrköping; Anita Olsson, Sunne; Majlis Persson, Idre; Martin Widmark, Skellefteå.

 

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Vera Cronström, Oxelösund; Lars-Inge Lindberg, Svärtinge.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Solveig Palmroos, Södertälje; Brita Simu, Gällivare; Gudrun Ågren, Uppsala; Inga-Lisa Forsman, Boden; Ing-Britt Käck, Arbrå; Kerstin Torkelsson, Örkelljunga; Signe Larsson, Sollebrunn; Marianne Lindberg, Mellerud; Marit Pettersson, Haverdal; Inger Gustafson, Kinnarp; Britt-Marie Johansson, Lidköping; Sonja Marklund, Boliden.

 

Minikryss 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rose-Marie Johansson, Järfälla; Inga-Lisa Johansson, Nässjö.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Ylva Arvidsson, Färnäs; Gun von Berlepsch, Stockholm; Kerstin Hedell, Falun; Margit Jansson, Motala; Barbro Olsson, Sandviken.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Andersson, Nyköping; Ingrid Larsson, Dalsjöfors; Siv Nordström, Kimito Finland; Gina Tagesdotter, Hagfors; Britt-Marie Thorssell, Höllviken.

 

Påtåren 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Börje Engqvist, Mariestad; Eric Sjölander, Årsta.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonja Magnusson, Malmö; Birgitta Magnusson, Sundbyberg; Åsa-Britt Söderström, Gävle.

 

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Axelsson, Vansbro; Lena Johansson, Hofors; Berit Nilsson, Ekerö; Håkan Pettersson, Västervik; Maria Ånstad, Borensberg.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Anne-Marie Carlsson, Borlänge; Benny Hansson, Landskrona; Britta Johansson, Linköping; Kristina Svensson, Laholm; Monika Westberg, Björna.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Monica Gustafsson, Färgelanda; Britt-Marie Lusth, Hudiksvall; Siv Nordström, Borås; Ing-Marie Streiffert, Eksjö; Sven-Åke Westman, Boden.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

S I Bengtsson, Röke; Kajsa Bobeck, Nybro; Marita Eriksson, Karlstad; Emilia Hietala, Ronneby; Eva & Bengt Jansson, Norsborg; Annie Jellvi, Ystad; Monica Johansson, Göteborg; Els-Marie Nilsson, Kalmar; Inga-Lill Rudman, Färjestaden; Sofie Jost Auf Der Strot, Lund.

 

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rolf Andersson, Höllviken; Ulla Beckman, Karlskoga; Börje Bergkvist, Storvik; Sonia Eriksson, Gävle; Mary Karlsson, Brastad; Mainy Linder, Uppsala; Solveig Nordlander, Örnsköldsvik; Karin Olsson, Rabbalshede; Inger Warnicke, Västerås; Ingvar Westergren, Gamleby.

 

Strandlek 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Caisa Bergmark, Malmö; Anne-Marie Forslind, Vimmerby; Birgitta Frank, Norrköping; Bosse Godlund, Katrineholm; Gun Hansson, Göteborg; Harald Hovberger, Åkersberga; Elsa & Sigurd Karlsson, Mellerud; M Österberg, Göteborg; Irene Olsson, Norrtälje; Märtha Petersson, Västra Karup; Anita Rosenholm, Onsala; Gun-Britt Wretlund, Kumla.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Helena Andersson, Alfta; Jan Andersson, Mariestad; Jan Andersson, Gryt; Rose-Marie Edinius, Oskarshamn; Astha Holm, Gävle; Lisbet Johansson, Åmål; Wiveca Sandström, Umeå; Gunilla Simon, Uppsala; Birgit Tegblom, Lycksele; Lis Vesterlund, Nynäshamn.

 

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bodil Berg, Vretstorp; Harriet Ekström, Jönköping; Monica Nystrand, Västerås; Christina Träffe, Sävsjö; Ellert Wahlin, Ljungby.

 

Skruvat och… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ella Lysell-Göransson, Henån; Ann-Britt Norling, Alingsås; Peter Söderberg, Orsa; Margit Wallmark, Kiruna; Berit Östring, Örebro.

 

…vrickat 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mariann Ahlberg, Lidköping; Kerstin Andersson, Uddevalla; Karin Bengtsson, Eslöv; Margareta Nilson, Vänersborg; Eila Väisänen, Överum.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…