Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 31

vinnare

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Karin Bengtsson, Eslöv; Börje Bergkvist, Storvik; Torsten Bodén, Falun; Anders Eriksson, Järvsö; Lisbeth Hasth, Ulricehamn; Alf Johansson, Fjärdhundra; Viola Johansson, Vålberg; Maj-Lis Nilsson, Boden; Lena Nordin, Visby; Elvy Winberg, Västerås.

Annons

 

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Solbritt Ekman, Västra Frölunda; Gunvor Höijer-Andréason, Södertälje; Marie Larsson, Visby; Mirjam Mörelius, Oskarhamn; Olle Wallén, Falun.

 

Födelsedagskrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marianne Carlberg, Tyresö; Kerstin Ekwall, Jönköping; Gunvor Garpe, Tierp; Lainy Hansen, Uppsala; Eva Hansi, Vittangi; Inga-Lill Höglund, Skogås; Monica Johansson, Onsala; Mabel Jonsson, Umeå; Kjell Jönsson, Klippan; Margareta Larsson, Halmstad; Barbro Niklasson, Sävedalen; Erna Söderblom, Varberg.

 

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Wivi Johansson, Boden; Aina Karlsson, Tranås; Rolf Mårtensson, Veberöd; Kerstin Mårtensson, Tollarp; Barbro Oleander, Partille; P O Karlström, Västra Frölunda; Margareta & Donald Rydh, Dalsjöfors; Kristina Svensson, Laholm; Inga-Lill Svensson, Bandhagen; Laila Svensson, Köping.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Eddie Abrahamsson, Trekanten; Ken Avebjörk, Stockholm; Gunvor Kihlander, Grästorp; Therese Törnström, Motala; Ann Wiström, Finspång.

 

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Staffan Bölander, Rossön; Rose-Marie Höglund, Uddevalla; Sven Karlsson, Trelleborg; Christina Lind, Överhörnäs; Laila Nilsson, Eskilstuna.

 

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Herbert Bylund, Härnösand; Maud Gyllin, Motala; Anni Lundqvist, Sigtuna; Margareta Pellikkä, Boden; Ing-Marie Yuri, Visby.

 

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Fam Karlsson, Eksjö; Birgitta & Tore Hedberg, Västerås; Catharina Stenlund, Skellefteå; Marianne Vollmer, Sala; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland.

 

Hänger löst… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga & Bertil Alm, Alunda; Märit Edlund, Husum; Brita Håkansson, Göteborg; Gun Häggberg, Stenhamra; Elsy Sjölander, Sävedalen.

 

…sitter fast 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rose-Marie Edinius, Oskarshamn; Lena Nordström, Hörja; Micael Selin, Bromma; Margareta Uhlin, Storvreta; Birgitta Wiklund, Västerhaninge.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rakel Claeson, Lundsbrunn; Marja Jons, Hudiksvall; Ingrid Jorlind, Skara; Sune & Inger Lindqvist, Forsheda; Ingemar Rahm, Sankt Anna.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ruth Alexandersson, Hönö; Viola Andersson, Moholm; Britta Björklund, Gävle; Gunnel Hansson, Vällingby; Birgitta & Eiert Isaksson, Holsbybrunn; Ann Jansson, Gamleby; Maj-Britt Niemi, Helsingfors Finland; Mary Nilsson, Degeberga; Lill Skoglund, Bandhagen; Kerstin Staaf, Tumba.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Benny Hansson, Landskrona; Anita Lindberg, Trollhättan; Marie Mieritis, Jönköping; Eivor Svensson, Åby; Marianne Tillberg, Härnösand.

 

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Britt Anderberg, Tibro; Margitta Bergenmar, Ugglarp; Andreas Cronsell, Vankiva; Anna Gunnarsson, Billdal; Greta Henriksson, Sigtuna; Barbro Nilsson, Kungsbacka; Vivan Nylund, Karleby Finland; Ove Sahlén, Kramfors; Britt Sörensson, Malmö; Gun Törnros, Solna.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eva Aronsson, Söderhamn; Anniki Blomqvist, Leksand; Ingrid Drenner, Malmö; Anette Jansson, Hisings-Backa; Margareta Jonsson, Sundsvall; Majlis Lindqvist, Norsjö; Gunvor Pettersson, Norrköping; Ing-Marie Streiffert, Eksjö; Ella Thunström, Falun; Anita Nuolja Örtenberg, Karlstad.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eva Benjaminson, Alafors; Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Olle Öhrman, Örträsk; Birgitta Ljunge, Huskvarna; Margareta Strömberg, Ljungskile; Solveig Åberg, Gäddede; Ing-Britt Bondesson, Jönköping; Margareta Eriksson, Råneå; Olav Larsson, Karlstad; Einar Brataas, Uddevalla; Birgitta Karlsson, Norrtälje; Ulrica Sahlberg, Skövde.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Barbro Fredriksson, Vänersborg; Märta Hasslöf, Grästorp; Christina Jalsborn, Örebro; Jan Loreborn, Halmstad; Ingrid Pegenius, Tranås; Lars Persson, Norrköping; Jan Roström, Älvsjö; Staffan Sundqvist, Lycksele; Tege Tornvall, Leksand; Gull-Britt Åberg, Nybro.

 

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Annica Ahlberg-Valdna, Södertälje; Annelie Widmark, Stora Mellösa.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Astrid Abrahamsson, Säffle; Bernt Olin, Sannäs Finland; Lotte Schwarcz, Leksand; Annika Giertz, Vallentuna; Gunnel Norberg, Lycksele; Birgitta Östman, Malmö; Birgit Edman, Borås; Hannes Konradsen, Johanneshov; Siw Rosander, Linköping; Anette Hansson, Orsa; Anne-Marie Nordén, Aneby; Lena Pettersson, Falköping.

 

Minikryss 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kajsa Bobeck, Nybro; Sven-Erik Dahlström, Motala.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Lillemor Boström, Kumla; Birgitta Frank, Norrköping; Kristina Hagström, Trollhättan; Gunilla Hedman, Göteborg; Sol-Britt Sandberg, Danderyd.

 

Naturrutan 2 Sverigelotter

Ingrid Andersson, Skellefteå; Birgit & Bernt Grelsson, Östersund; Gun Hansson, Göteborg; Siw Junling, Sollentuna; May-Britt Sjöbom, Storå.

 

Omsvärmad 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Siv Hertzman, Gävle; Ingrid Johansson, Södertälje; Maj-Britt Johansson, Sandviken; Miriam Königsson, Lycksele; Eva Åström, Valbo.

 

Påtåren 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga Gabrielsson, Rosersberg; S-E Sigfridsson, Stockholm.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Carlsson, Norrköping; Inger Sandberg, Sölvesborg; Evy Wilnersson, Hisings Backa.

 

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Ericsson, Hällefors; Birgitta Jönsson, Norrtälje; Ulla Lundgren, Norrköping; Åke Mörtsell, Östersund; Ragnhild Taube, Asperö.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Fam Björkgren, Kalmar; Ingegerd Engvall, Flen; Yvonne Lindeberg, Stockholm; Christina Svensson, Örebro; Renée Ödmark, Järved.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gun von Berlepsch, Stockholm; Gunwor Filipsson, Vrigstad; Ingela Filipsson, Källby; Bernt Olsson, Bollnäs; Inger Ritzman, Gamleby.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonya Andersson, Borlänge; Maj-Britt Andersson, Smålandsstenar; Margareta Anell, Mellösa; Benny Brännström, Umeå; Roland Emanuelsson, Vaggeryd; Kerstin Henningsson, Sölvesborg; Mary Karlsson, Brastad; Gunn Leváhn, Huddinge; Irene Nilsson, Haverdal; Marika Pousár, Borgå Finland.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Birgitta Falk, Bankeryd; Ann-Marie Jörnmark, Stockholm; Ingeborg Lundberg, Fjärdhundra; Birgit Lundh, Katrineholm; Agneta Myrén, Tyresö; Jan Månsson, Allerum; Christer Nameus, Åhus; Birgitta Nilsson, Norrköping; Åke Ringberg, Rödeby; Inger Thyr, Rengsjö.

 

Svensktoppen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Vanja Berg-Åsman, Göteborg; Mayvor Eriksson, Norrtälje; Anders Forsberg, Umeå; Mariana Gustavsson, Bollnäs; Margareta Gustavsson, Ljungsbro; Ann-Christin Lindgren, Norrsundet; Richard & Anita Nilsson, Farsta; Kerstin Nordahl, Landskrona; Inger Press, Bromma; Gun-Britt Westman, Mellerud.

 

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Catrine Axelsson, Falköping; Maud Holmstedt, Slite; Rut Melin-Norlander, Krokom; Eva Näslund, Näsåker; Gun Pålsson, Vallberga.

 

Världen runt 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anna-Greta Bergström, Ekshärad; Marita Bäckstedt, Höllviken; Björn Ekström, Sköldinge; Karin Hellsvik, Umeå; Monica Johansson, Munka Ljungby; Tage Kempegård, Upplands Väsby; Agneta Källvik, Dalum; Märtha Sandberg, Borlänge; Kerstin Torkelsson, Örkelljunga; Uno Wennerstrand, Strömsund.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…