Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 35

kryssvinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Lilian Svensson.

”Förirrade sig in på Kumla, gjorde en dag en humla. Förtretat den då hördes mumla: Gillar ej sitta i buren. Flyger tillbaks över muren. Återgår till naturen.”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Doris Bäckström, Skellefteå; Monika Dahlgren, Stockholm; Jan Dahlström, Kinna; Lennart Gabrielsson, Skellefteå; Lisbeth Karlsson, Partille; Elisabeth Patomella, Boden; Inga-Lill Petersson, Njurunda; Helene Samuelsson, Sunne; Inger Tisér, Norrköping; Karin Wrigfors, Linghem.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Yvonne Bäckman, Stockholm; Harry Forsman, Karlskoga; E-M Hägg-Gustavsson, Skellefteå; Iréne Wallström, Matfors; Margaretha Ödjar, Karlstad.

 

Historiekrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Helena Andersson, Alfta; Gun Andersson, Fjärdhundra; Karin Carlsson, Trollhättan; Aina Eliasson, Hässleholm; Siw Johansson, Lagan; Mary Karlsson, Brastad; Christina Kensing, Tibro; Ingrid Larsson, Dalsjöfors; Rigmor Liljegren, Bjästa; Lisbeth Nilsson, Älmhult.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Andersson, Ludvika; Ulrika Eriksson, Habo; Dagny Johansson, Staffanstorp; Marianne & Curt Jönsson, Vingåker; Ulla Rombo, Tällberg.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Annika Adolfsson, Boxholm; Barbro Andersson, Alfta; Elin Ekstrand, Hovmantorp; Febe Gunnesson, Linköping; Sonia Holmkvist, Skellefteå; Monica Johansson, Onsala; Sven Norin, Järvsö; E-K Petersson, Borås; Ingrid Torpe, Koppom; Annika Ulfvin, Djurhamn.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Monica Andersson, Fjälkinge; Gun-Marie Billengren, Mellerud; Maria Karlsson, Bagarmossen; Monica Norlund, Täfteå; Doris Viktorsson, Stensele.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunvi Dahl-Johansson, Bullmark; Mait Gramstedt, Nässjö; Lilian Högström, Boden; Gunny Karlsson, Trollhättan; Gun Karlsson, Grums; Ulf Lindoff, Lund; Gun-Britt Ländin, Adelsö; Ing-Britt Nilsson, Falkenberg; Sig-Britt Skott, Vörå Finland; Monica Tillberg, Hallstavik.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Andersson, Jönköping; May Andersson, Gamleby; Annikki Blomqvist, Leksand; Ulla Jeppsson, Trelleborg; Gunnel Lönnmyr, Eslöv; Sonja Marklund, Boliden; Matz & Anita Nyberg, Högsjö; Olle Ohlsson, Malmö; Gertie Sonesson, Stockamöllan; Christina Åkesson, Kungsängen.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

M-B Bergsten, Falkenberg; Ulla Dobo, Järfälla; Barbro Lagerqvist, Nybro; Sigyn Karlsson, Trelleborg; Gudrun Kellner, Hudiksvall; Eva Sveman, Tyresö; Karin Engström, Växjö; Ingrid Johansson, Nyköping; Gun Öst, Eskilstuna; Marie Celander, Örsjö; Kurt Eliasson, Alingsås; Kajsalis Jernehed, Karlstad.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Anders Boström, Oxelösund; Kerstin Egerbo, Borås; Agneta Frisell, Uppsala; Gunnel Nilson, Sundsvall; Helena Yllö, Uppsala.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Hillevi Berglund, Gävle; Agneta Högrelius, Hässleholm; Rolf Johansson, Härnösand; Eivor Linder, Umeå; Roger Olsson, Nol.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Stina Persson, Bispgården; Anne-Marie Steffensen, Borlänge; Walter Svensson, Malmö.

 

Skolstart 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Edith Bjelveby, Lund; Åke Helmersson, Vingåker; H-G Jansson, Åkersberga; Kerstin Karlsson, Växjö; Evelina Persson, Götene.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Linnéa Andersson, Vadstena; Jane Brodersen, Huskvarna; Ingrid Johansson, Säter; Ingemar Lantz, Skövde; Birgit Wenerbo-Ericsson, Gävle.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Åke Bergman, Smedjebacken; Emil Jingstål, Mariehamn Åland; Inga Larsson, Lund; Eva Lindbergh, Eskilstuna; Sara Olsson, Kvissleby.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margit Andersson, Ulricehamn; Aina Bosestig, Ryssby; Gun Carlsson, Tidaholm; Gunborg Eriksson, Nyköping; Viveca Ernefors, Bromma; Yvonne Johansson, Hudiksvall; Göran Larsson, Vimmerby; Kerstin Larsson, Falun; Christel Persson, Furulund; Rolf Thorsell, Höllviken.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Christer Birkestad, Lyckeby; Carin Engström, Västerås; Alice Gustavsson, Odensvi; Eva Hoffman, Enköping; Inger Johansson, Linköping; Inga-Lill Karlsson, Gnosjö; Valborg Nilsson, Tenhult; Birgitta Pettersson, S Sandby; Gertrud Trydemar, Dalby; Helena Westberg, Karlstad.

 

Svensktoppen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Andersson, Väderstad; Marita Eriksson, Karlstad; Vera Gustavsson, Stora Mellösa; Birgitta Holjevac, Tidaholm; Lennart Holmberg, Frillesås; Irene Kindgren, Karlskoga; Sven Matsson, Taberg; Gunnar Persson, Åhus; Christina Stenberg, Tyresö; Eva Svensson, Söderala.

 

Under ytan 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Kerstin Angervall, Västra Frölunda; Dagny Einarsson, Sunne; Britt Enquist, Hässleholm; Elisabeth Green, Handen; Margit Johansson, Kungälv; Margit Lindberg, Munka Ljungby; Ingrid Lundberg, Järved; Junita Mikaelsson, Karlskoga; Synnöve Modig, Gävle; Åke Rignell, Helsingfors Finland; Anita Setterlund, Mockfjärd; Kerstin Svendsén, Bohus.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…