Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 37

kryssvinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Ingrid Söderberg, Växjö.

”En kapten med besättning på böljan den blå, trotsar de faror som där kan uppstå. Väl hemma i lugna hamnen, väntar väl någon med öppna famnen.”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

A Stigsdotter-Larssen, Huddinge; Britt-Marie Björnström, Visby; Ulla Jingborg, Tranås; Lena Johansson, Falkenberg; Viola Johansson, Vålberg; Ulf Karlsson, Ljungsbro; Eva Larsson, Uddevalla; Lillie Nehrfors, Lerum; Birgitta Olsson, Dalby; Anna-Greta Utterberg, Överkalix.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Kerstin Andersson, Motala; Karin Byström, Älandsbro; Inga Gabrielsson, Rosersberg; Gertrud Lönegren, Danderyd; Bibi Tapani, Råneå.

 

Filmkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Erik Andersson, Eslöv; Kristina Berggren, Karlstad; Siv Carlsson, Sundsvall; Fam Björkgren, Kalmar; Mats Fredriksson, Hjortkvarn; Gunnel Georgsson, Vrena; Elisabeth Lundgren, Djurås; Barbro Rehn, Åtvidaberg; Iréne Wernander, Linköping; Gunilla Wester, Gävle.

 

Gatumusikanter 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Åke Andersson, Kungsbacka; Rolf Andersson, Hedemora; Ragnhild Boije, Nyköping; Tord Gustavsson, Göteborg; Stefan Olsson, Uddevalla.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Vera Langbrandt, Hällestad; Ragnhild Sandberg, Huskvarna; Sig-Britt Skott, Vörå Finland; Erna Söderblom, Varberg; Ulla Åkesson, Nynäshamn.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eva Aronsson, Söderhamn; Charlie Björkman, Smålandsstenar; Anne-Marie Ehrnborn, Skurup; Marie Ferlin-Lysén, Månkarbo; Anna Gustavsson, Nora; M-B Gördén, Kristinehamn; P O Karlström, Västra Frölunda; Ulla Lindeqvist, Åkersberga; Barbro Mathiasson, Askim; Carl-Erik Persson, Linköping.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Fahlgren, Strängnäs; Aili Matsson, Taberg; Lisa Mårtensson, Röstånga; Britt Spiik, Nora; Mirjam Ågren, Uppsala.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Linnea Bengtsson, Oskarström; Inga-Britt & Erhard Ek, Luleå; Ingemar Evertsson, Linköping; Erica Hellkvist, Skövde; Vivan Karlsson, Öregrund; Anita Linder, Köping; Birgitta Magnusson, Sundbyberg; Lena Svensson, Grödinge; Jan Thorvald, Skövde; Stig Åström, Farsta.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Annika Adolfsson, Boxholm; Gun Johansson, Hjo; Elisabeth Karlsson, Uppsala; Mariana Bergström, Lidingö; Anna Greta Olsson, Sävedalen; Berit Sjögren, Lidingö; Kjell Ericson, Vendelsö; Ann Lundemo, Skelleftehamn; Sven Olof Nydahl, Brunflo; Margit Hammarberg, Umeå; Arne Hedén, Sollebrunn; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgit Andersson, Skellefteå; Margareta Anell, Mellösa; Margretha Eriksson, Spånga; Hans-B Boqvist, Gävle; Sven-Erik Johansson, Sala; Holger Karlsson, Nyköping; Ann-Mari & Lars Landberg, Köping; Egon Svensson, Stråvalla; Inga-Lill Svensson, Bandhagen; Uno Wennerstrand, Strömsund.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Iris Bengtsson, Kinna; Pernilla Johansson, Borlänge; Harriette Klingwall, Enköping; Marita Brandt, Hällefors; Agneta Frisell, Uppsala; Anna-Lisa Näslund, Vindeln; Arne Dahl, Ystad; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Marika Pousár, Borgå Finland; C.G. Bengts, Bjursås; Gunnel Carpelan, Masku Finland; Elsa Woxberg, Kiruna.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Violet & Thorvald Jangvi, Motala; Britt-Marie Larsson, Strövelstorp; Barbro Mathiasson, Askim; Gunilla Umegård, Västerås; Gun Öst, Eskilstuna.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Andersson, Källby; Björn & Ingamay Askestad, Örebro; Lillemor Johansson, Jönköping; Zarah Wallin, Hässelby; Sture Öqvist, Kalix.

 

Septemberkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Monica Andersson, Fjälkinge; Anita Johansson, Huddinge; Berit Johansson, Hovås; Kerstin Johansson, Örebro; Solveig Karlsson, Norrtälje; Birgit Larsson, Gislaved; Kerstin Strömberg, Kalmar; Eva Sundberg, Göteborg; Lars G Sundqvist, Knivsta; Svea Södergren, Mjölby; Siv Tamme, Djurhamn; Gerd Åström, Sollefteå.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Elvesten, Ljung; Josefin Kull, Sala; Cecilia Wangel, Solna.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Marianne Ekstrand, Rottne; Karin Granbom-Johansson, Skövde; Berith Lindegren, Rimbo; Torbjörn Tell, Örebro; Tomi Åkesson, Kungsängen.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Maj Andersson, Årjäng; Gun Barthelson, Karlstad; Britta Källström, Malmö; Sonja Lindahl, Piteå; Junita Mikaelsson, Karlskoga.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Karin Hansson, Ystad; Börje Holm, Gävle; Anneli Johansson, Upplands Väsby; Pia Johansson, Eskilstuna; Gunilla Lindmark, Örebro; Annette Lundgren, Arlöv; Maj Stridbeck, Knivsta; Gunilla Svedenborg, Järfälla; Katrine Österdahl, Töjby Finland.

 

Stjärnkockkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lilly Eriksson, Ljungsbro; Birgitta Foxér, Lilla Edet; Gudrun Graaf, Älvdalen; Paul Grundin, Sundbyberg; Siv Gärtner, Djura; Siw Junling, Sollentuna; L Kristiansen, Forshaga; Tord Nilsson, Övre Soppero; Christina Nordqvist, Västervik; Ewa Pettersson, Märsta; Margareta Sjödin, Sundsvall; Anna & Björn Strandbrink, Mörbylånga.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Astrid Broberg, Göteborg; Gun Dahlström, Göteborg; Madeleine Fellbom, Täby; Karin Johansson, Larv; Gunnel Johansson, Ödeshög; Bo Lindfors, Umeå; Monica & Peter Lindqvist, Vikmanshyttan; Birgitta Norberg, Hudiksvall; Elvy Nordqvist, Bålsta; Britta Wersén, Kungsbacka.

 


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…