Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 40

krysslosning

Vinnare av 10 000-kronorskrysset nr 39 1 vinnare (10 000 kronor)

Ingegerd Andersson, Västerhaninge.

”Ett tips till den som kör en bil med stinkande avgasrör. Gör som en miljövänligare del, köp en bil som drivs med el.”

Annons

 

Kryssvinnare från Året Runt nr 40

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Annika Adolfsson, Boxholm; Inger & Sven Brask, Uttran; Anita Brunander, Sandered; Marita Bäckstedt, Höllviken; Margareta Ek, Sollentuna; Inger Kjellman, Mellösa; Lajla Lindqvist, Kiruna; Ingrid Rydén, Vingåker; Margot Rödén, Brunflo; Ingrid Söderberg, Växjö.

 

Bokkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sylvia Andersson, Stavsnäs; Agnes Bergman, Lindesberg; Kerstin Hedell, Falun; David Henriksson, Hyssna; Inez Karlsson, Karlskoga; Lilian Müller, Helsingborg; Kerstin Persson, Arvika; Rolf Sjöbom, Storå; Gun Törnros, Solna; Gudrun Westling, Älvdalen.

 

En tur till medelhavet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mona Andersson, Eskilstuna; Tage Andersson, Arboga; Gunnel Carlsson, Norrköping; Ulla-Britta Johansson, Braås; Margareta Larsson, Karlstad; Junita Mikaelsson, Karlskoga; Eivor Pettersson, Ludvika; Inger Sandberg, Sölvesborg; Anita Schwerin, St Mellösa; Inger Tegnelius, Spånga.

 

Fallfrukt 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla-Brita Andersson, Lidköping; Sigrid Johansson, Lundsbrunn; Siw Johansson, Lagan; Kerstin Skoglund, Gränna; Barbro Wallin, Härnösand.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Kerstin Grändås, Motala; Kerstin Lall, Jungsund Finland; Evy Månsson, Helsingborg; Pia Pramberger, Norsborg; Brith-Marie Rundqvist, Åsa.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Christina Kensing, Tibro; Ingrid Lostak, Borås; Ann Lundemo, Skelleftehamn; Berit Nilsson, Ekerö; Bernt Sundberg, Tullinge.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Christina Andersson, Gävle; Manja Carlsson, Söderköping; J-Å & R-M Dellberg, Växjö; Lisbeth Hannberg, Kusmark; Rolf Johansson, Härnösand; Anna-Lena Melin, Angered; Inga-Lill Svensson, Bandhagen; Gina Tagesdotter, Hagfors; Kerstin Thorvald, Skövde; Margareta Östman, Västerås.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marita Eriksson, Karlstad; Inger Johansson, Linköping; P O Karlström, Västra Frölunda; Anita Larsson, Karlskoga; Rolf Sundin, Vällingby.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Boman, Luleå; Ingrid Drenner, Malmö; Elin Ekstrand, Hovmantorp; Ulla Engblom, Rönnäng; Britt-Marie Engdar, Ronneby; Elsie Enocsson, Motala; Lena Hjalmarsson, Oxelösund; Barbro Lindgren, Uppsala; Rolf Persson, Visby; Peter Söderberg, Orsa.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anne-Marie Forslind, Vimmerby; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Solveig & Veikko Haapa, Sjundeå Finland; Birgitta Jönsson, Bromma; Rose-Marie Larsson, Färjestaden; Sonja Marklund, Boliden; Lena Nordström, Hörja; Inger Widman, Norrtälje; Elsbeth Wikström, Orsa; Elvy Winberg, Västerås.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunnel Georgsson, Vrena; Lena Rattfält, Torsby; Rigmor Samuelsson, Nyköping; Monica Nystrand, Västerås; Maud Stegnell, Strängnäs; Christina Svensson, Örebro; Ingegerd Andersson, Västerhaninge; Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Lars Lydigh, Alvesta; Ulla Lindeqvist, Åkersberga; Anne-Marie Ulfvin, Årsta; Iréne Wernander, Linköping.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Margareta Endahl, Nyköping; Fam Risberg, Trollhättan; Ingrid Pegenius, Tranås; Inger Press, Bromma; Vivi-Anne Timonen, Söderbärke.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Per Alexanderson, Kvidinge; Siv & Bernt Andersson, Askersund; Bengt & Eva Jansson, Norsborg; Ulla Jeppsson, Trelleborg; E-K Petersson, Borås.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Lehrman, Stockholm; Gunilla Segerlund, Visby; Tomas Sundberg, Motala.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Anna-Karin Eifrém, Visby; Solbritt Ekman, Västra Frölunda; Birgitta Johansson, Uddevalla; Margareta Olsson-Glädje, Surahammar; Juris Viklands, Vännäs.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

C B Bengts, Bjursås; Margit Johansson, Ljungby; Emma Pålsson, Tyringe; Sol-Britt Sandberg, Danderyd; Irene Sten, Alvesta.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Astrid Abrahamsson, Säffle; Maj-Britt Andersson, Smålandstenar; Margareta Axelsson, Vansbro; Ola Carlström, Genarp; Ingemar Evertsson, Linköping; Gunny Färdig, Skånes Fagerhult; Börje Johansson, Husby-Rekarne; Lillie Nehrfors, Lerum; Birgitta Nilsson, Uppsala; Asta Persson, Saltsjö-Boo.

 

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anna-Lena & Curt Axelsson, Myresjö; Karin Bengtsson, Eslöv; Inga Berg, Alvesta; Torsten Bodén, Falun; Ingrid Dahlquist, Uddevalla; Britt Enquist, Hässleholm; Anita Järnving, Lidköping; Margareta Landin, Bollnäs; Carina Lövgren, Göteborg; Maria Ånstad, Borensberg.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Kerstin Eklöf, Uddevalla; Berit Frisk, Sundsvall; Birgit Karlsson, Osby; Frank Lassen, Grums; Karin Lindfors, Umeå; Anne-Sofie Lindh, Norrköping; Berith Rosendal, Kolsva; Maj Stridbeck, Knivsta; Staffan Sundqvist, Lycksele; Eva Åström, Valbo.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…