Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 45

vinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)
Margaretha Eriksson, Spånga.
”Det var en ung mö från Syrakusa, vars ögon kunde tjusa och berusa. Men allt gick överstyr, och hon blev en martyr, som gör våra lussemornar ljusa.”

Annons

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Vivi-Anne Eriksson, Älvdalen; Inga-Lisa Forsman, Boden; M-B Gördén, Kristinehamn; Pia Hanson, Karlshamn; Rosmarie Jansson, Kåge; Inga-Lill Jonsson, Norrköping; Kaisa Karlsson, Nacka; Mirjam Mörelius, Oskarshamn; Maj-Lis Nilsson, Anderstorp; Barbro Oleander, Partille.

Antikkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Rolf Andersson, Höllviken; Karin Andersson, Sollefteå; Börje Engqvist, Mariestad; Anita Erikson, Katrineholm; Anne-Marie Forslind, Vimmerby; Lennart Gabrielsson, Skellefteå; Ulf Johansson, Borås; Gunilla & Stefan Lindrot, Munka Ljungby; Gilbert Petersson, Braås; Anita Setterlund, Mockfjärd; Kerstin Strömberg, Kalmar; Elvy Winberg, Västerås.

Cirkusnummer 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Kerstin Andersson, Uddevalla; Monica Andersson, Örebro; Lilly Eriksson, Ljungsbro; Lena & Roger Gardelin, Åkersberga; Mabel Jonsson, Umeå; Sebastian Junling, Sollentuna; Frank Lassen, Grums; Aili Matsson, Taberg; May-Britt Sjöbom, Storå; Anna & Björn Strandbrink, Mörbylånga; Maria Sundberg, Gävle; Ulla Westholm, Västra Frölunda.

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)
Lena-Marie Broman, Uppsala; Ingrid Hallberg, Sösdala; Kajsalis Jernehed, Karlstad; Karin Johansson, Larv; Kerstin Skoglund, Gränna.

Hälsokrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Maj Andersson, Årjäng; Bo Bärring, Borgholm; Ann-Marie Isaksson, Västra Frölunda; Ingrid Larsson, Dalsjöfors; Bo Mannberg, Skellefteå; Jan Månsson, Allerum; Birgit Nilsson, Saltsjö-Boo; Anita Schwerin, St Mellösa; Marita Sjöli, Göteborg; Christina Weber, Yngsjö; Birgitta Zeedig, Hultsfred; Gunilla Ödling, Lycksele.

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)
Kajsa Bobeck, Nybro; Gerd Carlsson, Växjö; Åsa Nilsson, Borås; Bernt Olin, Sannäs Finland; Ulf Oscarsson, Örbyhus.

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Jan-Eric Ceder, Dalarö; Anne-Lie Edqvist, Skärblacka; Britt-Marie Engdar, Ronneby; Margit Hammarberg, Umeå; Eva Hoffman, Enköping; Birgitta Johansson, Helsingborg; Riitta Kiema, Huddinge; Gull-Britt Siniaalto, Eskilstuna; Annelie Widbark, Stora Mellösa; Solveig Åberg, Gäddede.

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)
Birgitta Andersson, Hallstahammar; Ingrid Drenner, Malmö; Rose-Marie Edinius, Oskarshamn; Maj Nordström, Östersund; Johan Åman, Luleå.

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Börje Cullberg, Sunhultsbrunn; Gunnar Ericsson, Göteborg; Siv Johansson, Borås; Marianne Käll, Västerås; L Johansson, Växjö; Agnetha Lindh-Hellberg, Sollefteå; Gunnel Nilsson, Sundsvall; Siv Nordström, Borås; Lilian Novenius, Fjällbacka; Solveig Wisén, Ekerö.

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Britt-Marie Bergström, Hallstahammar; Viola Gustavsson, Hjortkvarn; Anne-Lie Jonasson, Vålberg; Johan Bredenberg, Helsingfors Finland; Birgitta Wiklund, Västerhaninge; Berit Åkerman-Wallin, Nynäshamn; Susanne Gärdesten, Uppsala; Birgitta Isaksson, Mellbystrand; Valter Odström, Vårgårda; Ulla Beckman, Karlskoga; Åsa Broman, Trångsund; Gunilla Nolegård, Hjo.

Kungliga krysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Ann-Britt Anderberg, Tibro; Hans-B Boqvist, Gävle; Inga Larsson, Härnösand; Birgit Nilsson, Tidaholm; Evert Pettersson, Hallstahammar; Gunvor Pettersson, Norrköping; Brita Simu, Gällivare; Lilly Svensson, Norberg; Therese Törnström, Motala; Inga-Lena Åbom, Tving.

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Eivor Andersson, Dala-Floda; Bernt Ericsson, Falkenberg; Gun Johansson, Hjo; Birgit Karlsson, Karlskoga; Maria Karlsson, Bagarmossen; Marianne Lindberg, Mellerud; Solveig Mitts, Vasa Finland; Barbro Nilsson, Kungsbacka; Astrid Woxberg, Alfta; Gunvor Åsemar, Östersund.

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Bengt Eriksson, Spekeröd; Siv Johansson, Vetlanda; Monica Wallberg, Linköping; Astrid Fransson, Nora; Vivi-Ann Olsson, Väddö; Bo Skoglund, Dala-Järna; Birgit Buskas, Solna; Evy Wilnersson, Hisings Backa; Barbro Windt, Göteborg; Berit Bergqvist, Säter; Peter Krantz, Falun; Ulla-May Ohlsson, Nossebro.

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)
Viveca Ernefors, Bromma; Maj-Britt Gustafsson, Värnamo; Gull-Britt Harrysson, Partille; Ulla-Britta Johansson, Braås; Gunnel Stenborg, Åby.

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)
Solveig Almvret, Grödinge; Ann-Marie Eriksson, Nyköping; Björn Forsén, Boden; Ragnhild Holmgren, Tyresö; Marianne Öjdahl, Katrineholm.

Novemberkrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Ingrid Andersson, Nyköping; Ingrid Danielsson, Hedemora; Britt Enquist, Hässleholm; Ursula Gustafsson, Tidaholm; Margareta Gustavsson, Södertälje; Karin Hansson, Ystad; Hjördis Jansson, Västerås; Erik Johansson, Sundsvall; Gun-Britt Johansson, Mjölby; Eva Kabaca, Täby; Gina Tagesdotter, Hagfors; Thomas Ågren, Solf Finland.

Powernap 5 vinnare (2 Sverigelotter var)
Rolf Carlsson, Ulricehamn; Arne Hedén, Sollebrunn; Gunborg Höglund, Piteå; Gunvor Persson, Brevens Bruk; Mats Persson, Dala-Järna.

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)
Nils-Åke Johnsson, Malmö; Siv Nordström, Kimito Finland; Barbro V Ericsson, Nyköping.

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)
Barbro Andersson, Alfta; Magnes Brömster, Ryd; Maj-Lis Holmström, Skellefteå; Siv Karlsson, Vintrosa; Eivor Wrigfors, Eksjö.

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)
Rose-Marie Adolfsson, Näsum; Marianne Alexandersson, Mellerud; Margareta Falk, Falkenberg; Ing-Marie Karlsson, Norrtälje; Inger Othman, Stockholm.

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)
Annika Adolfsson, Boxholm; Britt Appelgren, Norrköping; Tommy Arneving, Växjö; Gull-Maj Holgersson, Östhammar; Lars-G Söderberg, Tumba; Ingela Ljunggren, Finja; Carina Lärkäng, Gråbo; Monica & Bernt Nilsson, Frösön; Christer Sandberg, Karlstad; Lillianne Zellén, Varberg.

Stjärnkockskrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)
Stig Altersved, Lidköping; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Hans Johansson, Östersund; Barbro Niklasson, Sävedalen; Birgitta Nilsson, Uppsala; May Norling, Södertälje; Rut & Ove Närlund, Landskrona; Gull-Britt Persson, Malmö; Asta Persson, Saltsjö-Boo; Aulis Tiilikainen, Örebro; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland; Maria Ånstad, Borensberg.

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)
Birgit Engvall, Hällefors; Kurt Fredriksson, Märsta; Carin Lundmark, Skellefteå; Olga Olsson, Orsa; Malin Sandström, Arboga; Eva Strömblad, Landskrona; Inez Svensson, Halmstad; Peter Svensson, Billinge; Christina Åkesson, Kungsängen; Bertil Öberg, Huddinge.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…