Annons

Annons

Grattis alla kryssvinnare nr. 49

kryssvinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Per-Jonas Nilsson, Vännäsby.

”Risodling, med mängder av arbete och möda, ger miljarder människor livsviktig föda. Bedrivs våt eller torr, ja på många sätt och gör att mången får äta sig mätt.”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mariann Ahlberg, Lidköping; Monica Andersson, Fjälkinge; Gun Brundin, Bålsta; Bengt & Eva Jansson, Norsborg; Ulla-Britt Johannesson, Arboga; Aina Johansson, Luleå; Anita Johansson, Huddinge; Anne-Lie Jonasson, Vålberg; Sara Karlsson, Skövde; Mattias Pettersson, Uppsala.

 

Bokkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Hasse Alexandersson, Kinna; Sven Andersson, Kalmar; R E Ericsson, Västerås; Lisbeth Gunnarsson, Laholm; Bodil Göransson, Helsingborg; Bo & Gördis Mannberg, Skellefteå; Birgitta Norberg, Hudiksvall; Margareta Uhlin, Storvreta; Kristina Westerlund, Bandhagen; Eivor Wrigfors, Eksjö.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Ingrid Lundberg, Järved; Birgitta Magnfält, Aneby; Anita Nilsson, Örebro; Sven-Erik Pettersson, Valdemarsvik; Vivi-Anne Timonen, Söderbärke.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Boman, Luleå; Lainy Hansen, Uppsala; Britt-Marie Kalebsson, Tingsryd; Laila Lindqvist, Strömstad; Hans Emanuel Olsson, Bandhagen.

 

Julkort från förr 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Mariana Bergström, Lidingö; Carina Färdig, Örkelljunga; Birgitta Hedström, Sollefteå; Margareta Nilson, Vänersborg; Marika Pousár, Borgå Finland.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Uddevalla; Hans-B Boqvist, Gävle; Ingrid Brandt, Alingsås; Karin Engström, Växjö; Kristina Karlsson, Örebro; Eva Larsson, Valdemarsvik; Inga-Lill Larsson, Norrala; Sune & Inger Lindqvist, Forsheda; C-E Simonsbacka, Bureå; Elvy Winberg, Västerås.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Andreas Carlsson, Virserum; Anita Eriksson, Katrineholm; Birgitta Johansson, Helsingborg; Rosita Sturesson, Falkenberg; Berith Svantesson, Mariestad.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Marie Ferlin-Lysén, Månkarbo; Elisabeth Green, Kumla; Karl-Ivan Gustavsson, Oxelösund; Ingrid Johansson, Södertälje; Lisbet Johansson, Åmål; Barbro Jonsson, Nykvarn; Birgitta Jönsson, Bromma; Christina Karlsson, Borlänge; Fia Sjöblom, Växjö; Siv Tamme, Djurhamn.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Evert Blom, Jönköping; Elisabeth Green, Handen; Yvonne Johansson, Hudiksvall; Barbro Niklasson, Sävedalen; G Sarge, Halmstad; Telle Schweitz, Mariefred; Siv & Bernt Andersson, Askersund; Uno Jönsson, Genarp; Birgit Tillerås, Varberg; Lennart Dahlqvist, Landsbro; Kerstin Holmberg, Dalstorp; Malin Sandström, Arboga.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mary Blomqvist, Matfors; Karin Bärtilsson, Norberg; Kerstin Ekvall, Jönköping; Solveig Ellvin, Gävle; Inga-Britt Eriksson, Sösdala; Edith Gustafsson, Munkedal; Gunvor Hallberg, Överlida; Berit Larsryd, Ljungby; Sonja Marklund, Boliden; Eva Näslund, Uppsala.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Siv Carlsäter, Västerås; Anette Hansson, Orsa; Maria Karlsson, Bagarmossen; Sten-Christer Gebart, Vilhelmina; Ulla Jeppsson, Trelleborg; Maria Ånstad, Borensberg; Anna-Lena & Curt Axelsson, Myresjö; Ann-Marie Isaksson, Västra Frölunda; Carl-Olof Ohlsson, Trekanten; Stig-Olof Berg, Alvesta; Pia Johansson, Eskilstuna; Berith Rosendal, Kolsva.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

May-Lis Andersson, Arboga; Ingrid Andersson, Nyköping; Birgitta Gustavsson, Kalmar; Mabel Jönsson, Umeå; Lars Lydigh, Alvesta.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Maria Lodenius, Norrtälje; Anna Persson, Umeå; Siv Samuelsson, Ljungbyhed.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Elisabeth Aldius, Kungälv; Kristina Boström, Hässelby; Märith Edlund, Husum; Maj-Britt Eriksson, Järbo; Rolf Johansson, Härnösand.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Iréne Bergquist, Skellefteå; Egon Eriksson, Solna; Gunvor Larsson, Borlänge; Göran Larsson, Vimmerby; Irene Nilsson, Haverdal.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

C G Bengts, Bjursås; Mårten Bruun, Helsingfors Finland; Annica Gustafsson, Askersund; Birgit Larsson, Gislaved; Willy & Ulla Larsson, Tumba; Sunnöve Modig, Gävle; Mona Nielsen, Stallarholmen; Monia Simula, Vrena; Lilliane Zellén, Varberg; Lars-Erik Östlund, Södertälje.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Mariestad; Jane Borgheim, Linköping; Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Astha Holm, Gävle; Tommy Johansson, Solberg; Siv Karlsson, Vintrosa; Barbro Lagerqvist, Nybro; Christer Nameus, Åhus; Lilian Novenius, Fjällbacka; Iréne Wernander, Linköping.

 

Vinterklädd 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Hansson, Ludvika; Greta Henriksson, Sigtuna; Pirjo Höglund, Storvreta; Gunilla Larsson, Flen; Anne-Louise Lundalen, Perstorp.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…