Annons

Annons

Grattis alla vinnare nr. 14

vinnare

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Kjell Lönnman, Örebro.

”En man från Normandie, tog examen i filosofi. Men så trött han blev, då på tentan han skrev. Så han undrar: Vad ska jag egentligen bli?”

Annons

 

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

A Stigsdotter-Larssen, Huddinge; Birgitta Andersson, Hallstahammar; Bodil Berg, Vretstorp; Tommy Johansson, Solberg; Ingrid Karlsson-Larsson, Västerås; Gunvor Persson, Kopparberg; Seija Rahkonen-Leppänen, Österbybruk; Gertie Ringberg, Rödeby; Christina Rubensson, Oskarström; Torben Wibacke, Bromma.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gunilla Berggren, Lövånger; Britt-Marie Björnström, Visby; Jane Borgheim, Linköping; Inga-Britt & Erhard Ek, Luleå; May-Lis Olsson, Kållekärr.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gudrun Alperud, Umeå; Lotta Lundgren, Porjus; Christina Nilsson, Lund; Mary Persson, Kungshamn; Monica Waerme, Rimbo.

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Siv Andersson, Örebro; Marina Aspling, Finland; Göran Edman, Arvika; Britt Enquist, Hässleholm; Göran Fors, Skara; Ann-Marie Isaksson, Västra Frölunda; Karin Molin-Hällström, Enköping; Rolf Pettersson, Helsingborg; Sven-Erik Sikberg, Lövstabruk; Uno Wennerstrand, Strömsund.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla-Britta Johansson, Braås; L Johansson, Växjö; Karin Olsson, Rabbalshede; Berit Svensson, Skephult; Britta Wersén, Kungsbacka.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunvor Berg, Stockholm; Astrid Broberg, Göteborg; Simon Ekstrand, Hovmantorp; Tommie Kronlid, Lidköping; Lars-Inge Lindberg, Svärtinge; Ingela Ljunggren, Finja; Ulla Nilsson, Vejbystrand; Barbro Olsson, Sandviken; Lauri Virtanen, Angered; Astrid Woxberg, Alfta.

 

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Dahl, Malmö; Karl-Axel Hurtig, Helsingborg; Annie Jellvi, Ystad; Maj-Britt Larsson, Ålem; Laila Lindqvist, Strömstad; Ruth Lundberg, Boden; Vivi-Anne Fridén, Vänersborg; Anita Graad, Kinnarumma; P Rahkonen, Stockholm; Birgitta Johansson, Helsingborg; Jan Loreborn, Halmstad; Ingrid Lundberg, Järved.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elsie-Britt Andersson, Västerås; Monica Andersson, Fjälkinge; Hillevi Brändt, Kilafors; Britt Carlsson, Varberg; Ingrid Drenner, Malmö; Harry Forsman, Karlskoga; Anders Rundvall, Norrköping; Eva-Maj Simu, Upplands Väsby; Ingegerd Skoglund, Hudiksvall; Anne-Marie Thuresson, Åby.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mona Bjornström, Kungshamn; Hans Ericsson, Västervik; Karin Gustavsson, Hultsfred; Anita Arvidsson, Katrineholm; Kirsti Jansson, Åkersberga; Gunvor Sööberg, Torshälla; Karin Andersson, Sollefteå; Karin Johansson, Larv; Göran Larsson, Vimmerby; Maria Karlsson, Bagarmossen; Connie Lindgren, Perstorp; Eva Uddemark, Malmö.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Astrid Holm, Lidköping; Birgitta Karlsson, Norrtälje; Ulf Karlsson, Ljungsbro; Margareta Larsson, Halmstad; Lena Lännholm, Södertälje.

 

Mot ljusare tider 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Edith Bjelveby, Lund; Margaretha Ragnarsson, Enhörna; Maj-Britt Rislund, Ludvika; Jan Roström, Älvsjö; Kaija Ylipekkala, Hudiksvall.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eivor Gustafsson, Torslanda; Anita Lindberg, Trollhättan; Margareta Nilson, Vänersborg; Einar Olofsson, Kiruna; Margareta Strömberg, Ljungskile.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonya Altersved, Lidköping; Carina Berglund, Ljusne; I Paulsson-Svensson, Vejbystrand.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Jan Andersson, Mariestad; Margareta Axelsson, Vansbro; Ing-Britt Fihn, Göteborg; Rigmor Halvarsson, Tallåsen; Irene Kindstrand, Trollhättan.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Margareta Danielsson, Haverdal; Julia Eriksson, Hägersten; Josefin Kull, Sala; Barbro Oleander, Partille; Christina Åkesson, Kungsängen.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Annikki Blomqvist, Leksand; Kerstin Eriksson, Hallstavik; Anna-Greta Hallenius, Sundsvall; Lisbeth Hasth, Ulricehamn; Maj-Britt Häll, Hjo; Berit Larsryd, Ljungby; Ulla Markusson, Uddevalla; C-E Simonsbacka, Bureå; Elsy Sjölander, Sävedalen; May Wiberg, Malmö.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Karin Bärtilsson, Norberg; Gudrun Graaf, Älvdalen; Anette Hansson, Orsa; Christina Ivarsson, Säffle; Siv Johansson, Borås; Rose-Marie Neuman, Korsholm Finland; Monica Nystrand, Västerås; Inger Tegnelius, Spånga; Norma Åstrand, Söderköping; Cathie Östlund, Nyköping.

 

Svensktoppen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunilla Andersson, Skoghall; Annika Eriksson, Nävekvarn; Raino Eriksson, Gävle; Gun Hilding, Löddeköpinge; Lars Moqvist, Vingåker; I-B Rundbladh, Värnamo; Gerd Stjernquist, Köping; Elsie Tholinder, Täby; Elvy Winberg, Västerås; Maria Ånstad, Borensberg.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…