Annons

Annons

Grattis alla vinnare nr. 32

vinnare

10 000-kronorskrysset i Året Runt nr 31 1 vinnare (10 000 kronor)

Margareta Barrögård, Kvicksund.

”Solsken i blick så lätt när vi är unga och kära. Kanske värre när problemen med åren börjar tära. Kom då ihåg den glöd som brann första gången ni såg på varann.”

Annons

 

Kryssvinnare från Året Runt nr 32

 Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingela Bergius, Göteborg; Rolf & Kerstin Gullberg, Nässjö; Ulla Leandersson, Årjäng; Marianne Lindberg, Mellerud; Margareta Nilsson, Vänersborg; Anita Nuolja-Örtenberg, Karlstad; Mary Pettersson, Södertälje; Kristina Svensson, Laholm; Marianne Tillberg, Härnösand; Birgit Zohil, Halmstad.

 

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Elna Andersson, Lycksele; Christina Forsberg, Bjurholm; Brita Håkansson, Göteborg; Kerstin Norberg, Arvidsjaur; Lars-G Söderberg, Tumba.

 

Filmkrysset 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elsie Adolfsson, Eskilstuna; Christina Andersson, Gävle; Lisbeth Axelsson, Visby; Irené Dahlqvist, Landsbro; Anita Ingemansson, Jönköping; Laila Magnusson, Strömstad; Elvy Melberg, Fliseryd; Birgit Pettersson, Näsåker; Ingrid Thorstenson, Tullinge; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland.

 

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mariann Ahlberg, Lidköping; Ingrid Jansson, Arboga; Ulla Kallstenius, Rönninge; Margareta Larsson, Karlstad; Maude Magnerius, Askim.

 

I trångmål 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Björn & Ingamay Askestad, Örebro; Britt-Marie Engdar, Ronneby; Ursula Gustafsson, Tidaholm; Elisabeth Karlsson, Uppsala; Signe Larsson, Sollebrunn; Ingalill Lundgren, Karlstad; Eje Molin, Järfälla; Ulla Nilsson, Vejbystrand; Siv Nordström, Kimito Finland; Eva-Helen Oinas, Solna; Birgitta Olsson, Dalby; Bibbi Tapani, Råneå;

 

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anna-Greta Bergström, Ekshärad; Herbert Bylund, Härnösand; Maj-Lis Gustavsson, Nybro; Ulf Johnsson, Norrköping; Ruth Lundén, Enskededalen; Jan Månsson, Allerum; Mary Nilsson, Degeberga; Gunilla Norrby, Åkersberga; Karl-Erik Olsson, Karlshamn; Ann-Christin Söderholm, Västra Frölunda.

 

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margot Arvidsson, Luleå; Birgitta Jansson, Vällingby; Inger Linderås, Göteborg; Marja L Lundh, Storvreta; Ann-Sofi Svensson, Arlöv.

 

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Margareta Axelsson, Åled; Solbritt Ekman, Västra Frölunda; Berit Johansson, Hovås; Anita Larsson, Karlskoga; Inger Larsson, Färgelanda; Åke Mörtsell, Östersund; Christina Rubensson, Oskarström; Kerstin Skoglund, Gränna; Marianne Zetterblom, Södertälje; Kerstin Öberg, Huddinge.

 

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bertil Bohlin, Östervåla; Mats Burman, Lycksele; Majbritt Bångstrand, Färila; Lennart Gustafsson, Ludvika; Börje Hansson, Vällingby; Inga-May Klasson, Huskvarna; Bengt Olsson, Västerås; Per-Erik Thunström, Falun; Sven Täcklind, Kungsängen; Ing-Marie Yuri, Visby.

 

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sabine Gumps, Svalöv; Inga Herou, Karlstad; Birgitta Jönsson, Norrtälje; Britta Björklund, Gävle; Gertie Sonesson, Solna; Maj-Britt Thorsell, Luleå; Ingrid & Per Dahlgren, Lund; Gudrun Nordenås, Knivsta; Elisabeth Nordin, Torsby; Annika Dahlström, Motala; Rigmor Samuelsson, Nyköping; Margareta Sjödin, Sundsvall.

 

Matglädje 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sigbrit Berglund, Gävle; Gunvor Dahlgren, Köping; Margaretha Eriksson, Spånga; Rauni Grönroos, Vasa Finland; Leif Johansson, Falkenberg; Iréne Kindstrand, Trollhättan; Annette Lundgren, Arlöv; Sven & Tertu Martinsson, Åmål; Els-Marie Nilsson, Kalmar; Göran Åström, Katrineholm.

 

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Birgit Helmersson, Vänersborg; Birgitta Karlsson, Örebro; Levi Loby, Växjö; Lars Moqvist, Vingåker; Svenborg Rönnfjord, Vilhelmina.

 

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgitta Bergström, Arvika; Sonia Eriksson, Gävle; Anita Eriksson, Töreboda; Monica Pettersson, Eskilstuna; S Kallryd, Hällestad.

 

Oväntat dopp 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eivor Andersson, Dala-Floda; Anita Andersson, Skillingaryd; Margareta Anell, Mellösa; Stig-Olof Berg, Alvesta; Astrid Broberg, Göteborg; Els-Marie Georgson, Malmö; Inger & Sune Lindqvist, Forsheda; Ulla-May Ohlsson, Nossebro; Solveig Olsson, Örnsköldsvik; Ulla Svensk, Hägersten; Maria Ånstad, Borensberg; Margareta Östman, Västerås.

 

Säkerhetsmedveten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Tord Gustavsson, Göteborg; Eivor Larsson, Solna; B Saltin, Västerås; Vivi-Ann Söderlindh, Sollefteå; Evy Wilnersson, Hisings Backa.

 

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gärd Bengtsson, Rottne; Ingemar Evertsson, Linköping; Rose-Marie Wallberg, Gävle.

 

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Karin Carlson, Trollhättan; Ulla Eckhardt, Varberg; Gun-Britt Holgersson, Braås; Inga Johansson, Broby; Siv Tamme, Djurhamn.

 

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Eleonora Andersson, Pålsboda; Bodil Berg, Vretstorp; Agneta Lindberg, Munkfors; Eila Väisänen, Överum; Martin Widmark, Skellefteå.

 

Sommarhage 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bo Almgren, Skövde; Monica Edborg, Storvreta; Elisabeth Gunnarsson, Södra Sandby; Henny Hansson, Kallinge; Gunilla Hedman, Göteborg; Elsa & Sigurd Karlsson, Mellerud; Birgit Larsson, Gislaved; Christer Malmehed, Linköping; Monica Rådman, Uppsala; Harriet Sten, Trångsund; Elsie Tholinder, Täby; Gun-Britt Wretlund, Kumla.

 

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Berit Carlsson, Falköping; Boian Ekman, Upplands Väsby; Gunilla Hult, Katrineholm; Anna-Stina Lindqvist, Uppsala; Ingela Ljunggren, Finja; S Johansson, Arboga; Gull-Britt Siniaalto, Eskilstuna; Anita Söderkvist, Ödåkra; Therese Törnström, Motala; Barbro Windt, Göteborg.

 

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lilian Carlsson, Alingsås; Majvor Gran, Uppsala; Ella Göransson, Henån; Karin Hedin, Saltsjö-Boo; Inga-Britt J:son-Larsson, Vänersborg; Gunborg Sjökvist, Skövde; Eric Sjölander, Årsta; Bengt Swahn, Ljungby; Auliis Tiilikainen, Örebro; Astrid Woxberg, Alfta.

 

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Anita Axelsson, Ödeshög; Berit Bergqvist, Säter; Rose-Marie Höglund, Uddevalla; Siv Karlsson, Vintrosa; K J Wixström, Nora; Astrid Nilsson, Söderköping; Margareta Olsson, Uppsala; Malin Sandström, Arboga; Peter Svensson, Billinge; Vivian Åhs, Täby.

 

Tjolahopp! 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Västerhaninge; Bodil Andersson, Hästveda; Kerstin Broo, Tibro; Gunnel Carlsson, Norrköping; Kurt & Lillemor Claésson, Töllsjö; Ingrid Danielsson, Hedemora; Birgitta Frank, Norrköping; Jan Nyberg, Sandviken; Lars Persson, Norrköping; Gun Pettersson, Hisings Backa; Ing-Marie Streiffert, Eksjö; Lillianne Zellén, Varberg.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…