Annons

Annons

Kryssvinnare från Året Runt nr 22

167598243

Allmänbildaren

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Mariestad; Eva Gruffman, Vilhelmina; Maud Hjälmered, Göteborg; Viola Johansson, Vålberg; Hans Johansson, Broby; Tage Kempegård, Upplands Väsby; Barbro Persson, Borlänge; Sol-Britt Sandberg, Danderyd; Eva-Maj Simu, Upplands Väsby; Elsie Tholinder, Täby.

Annons

 

Födelsedagskrysset

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Eivor Andersson, Dala-Floda; Signe Bylund, Härnösand; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Anette Hansson, Orsa; Kerstin Elisabeth Hedell, Falun; Astrid Holm, Lidköping; Eva Kabaca, Täby; Margaretha Larsson, Halmstad; Jan Månsson, Allerum; Eva Svensson, Söderala; Ulla Westholm, Västra Frölunda; Thomas Ågren, Solf Finland.

Gilla Året Runt på Facebook

 

Finn fem fel

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Hans Christer Carlsson, Hjo; Gun-Britt Hansson, Göteborg; Mirjam Mörelius, Oskarshamn; Dennis Pegenius, Helsingborg; Kerstin Svendsen, Bohus.

 

Huller om buller

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Carina Berglund, Ljusne; Aina Eliasson, Hässleholm; Kerstin Horgby, Gusum; Ingela Ljunggren, Finja; Margareta Strömberg, Ljungskile.

 

Kära besväret

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Andersson, Arboga; Elisabeth Banemark, Kristianstad; Berit Carlson, Falköping; Gun-Britt Holgersson, Braås; S Johansson, Göteborg; Birgitta Johansson, Helsingborg; Anita Larsson, Karlskoga; Anna-Greta Olsson, Sävedalen; Lars Olsson, Lerberget; Håkan Pettersson, Hallstavik.

 

Kluriga krysset

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga Hasselberg, Sundsvall; Birgitta Nilsson, Norrköping; Sven-Olof Nydahl, Brunflo; Anna & Björn Strandbrink, Mörbylånga; Britt Sörensson, Malmö.

 

91:ans kryss

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Göta Djupsjöbacka, Åled; Vivi-Anne Eriksson, Älvdalen; Ingvor Funke, Södertälje; Bengt & Eva Jansson, Norsborg; Inga-Lisa Janz, Åmål; Alpo Kautto, Värnamo; Sally Müller, Falun; Doris Viktorsson, Stensele; Edith Wilhelmsson, Gävle; Marianne Öjdahl, Katrineholm.

 

Kryptokvartetten

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

C & R Barck-Holst, Uppsala; Lennart Persson, Uppsala; Eva Strömblad, Landskrona; Ulla-Brita Andersson, Lidköping; Britt-Marie Björnström, Visby; Anne-Sofie Undefors, Karlskoga; Elsie Gustafsson, Gamleby; Vivan Karlsson, Öregrund; Harriet Sten, Trångsund; Margareta Falk, Falkenberg; Anne Hedén, Sollebrunn; Annie Ljung, Vetlanda.

 

Läsarbilden

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Leena Elvelind, Göteborg; Gunilla Eriksson, Eskilstuna; Margareta Friberg, Floby; Ulla Hillborg, Västerås; Christina Kensing, Tibro; Lars Lydigh, Alvesta; Inger Långberg, Göteborg; Inger Långberg, Göteborg; Lisa Mårtensson, Röstånga; Gertie Sonesson, Solna.

 

Lätt till svårt

12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Britt Enquist, Hässleholm; Inga-Lisa Rydin, Nossebro; Elisabeth Strauss, Råneå; Olav Larsson, Karlstad; Lena Lännholm, Södertälje; Lillie Nehrfors, Lerum; Henny Bergström, Ramsele; Kerstin Egerbo, Borås; Barbro Niklasson, Sävedalen; Anna-Lisa Berglund, Skövde; Ing-Marie Blomquist, Leksand; Jan Nyberg, Sandviken.

 

Minnenas television

5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Inger Carlsson, Kalix; Margaretha Eriksson, Spånga; Magnar Ervik, Sävedalen; Ann-Marie Franzén, Järvsö; Mabel Jonsson, Umeå.

 

Naturrutan

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Mariann Ahlberg, Lidköping; Berit Andersson, Jönköping; Sven Karlsson, Trelleborg; Gun Leijen, Laxå; Sonia Persson, Staffanstorp.

 

Som hund och katt

3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Ekwall, Jönköping; Gunvor Kihlander, Grästorp; Inger Sandberg, Sölvesborg.

 

Snapp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Monica Andersson, Örebro; Ingrid Dybern, Göteborg; Lillemor Johansson, Jönköping; Siw Junling, Sollentuna; Gun Lundin, Nässjö.

 

Snipp

5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Solveig Almvret, Grödinge; Ann-Christin Dagmyr, Karlshamn; Maj-Lis Nilsson, Boden; Daisy Sjölin, Varberg; May Wiberg, Malmö.

 

Stora familjenöjet

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Hilding, Löddeköpinge; Lena Johansson, Ramdala; Eva & Elin Johansson, Södertälje; Mainy Linder, Uppsala; Annika Ljung, Upplands Väsby; Yvonne Löfgren, Rimbo; Maude Magnerius, Askim; Ruth Singmyr, Kållered; Åsa-Britt Söderström, Gävle; Lena Varnheden, Nyköping.

 

Storstadsliv

5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga-Lisa Forsman, Boden; Gerd Karlsson, Mariannelund; Gunilla & Stefan Lindrot, Munka Ljungby; Lundgren, Ludvika; Siv Nordström, Borås.

 

Svåra krysset

10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Edith Bjelveby, Lund; Britta Björklund, Gävle; Ingrid Eriksson, Hällefors; Birgitta Frank, Norrköping; Sivert Hansson, Borås; Astha Holm, Gävle; Kerstin Johnsson, Gryt; Kjell Jönsson, Klippan; Jan-Olof Klingberg, Askersund; Lilian Novenius, Fjällbacka.

 

Svensktoppen

10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Sonja Andersson, Ätran; Gunborg Axelsson, Nyköping; Anneli Björck, Örebro; Mary Blomqvist, Matfors; Viviann Bäckman, Ulricehamn; Karin Larsson, Blackstad; Inger Linnemann, Jönköping; Rigmor Nero, Huskvarna; Ulla Svensk, Hägersten; Anita Tibblin, Sundbyberg.


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…