Annons

Annons

Kryssvinnare nr. 33

shutterstock_96927827

10 000-kronorskrysset 1 vinnare (10 000 kronor)

Inger Rejto, Ljusdal
”När dagens prognos visar åska och regn, då kryper jag in i mitt eget hägn. Jag väntar tills ovädret lämnat min sfär, sen går jag ut om en stund sisådär.”

Annons

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inga & Bertil Alm, Alunda; May-Lis Andersson, Arboga; Elisabeth Green, Kumla; Gerd Hedenberg, Umeå; Birgitta Johansson, Växjö; Thord Jonsson, Umeå; Britt-Marie Kalebsson, Tingsryd; Birgit Tegblom, Lycksele; Marianne Vollmer, Sala; Agneta Åkesson, Södra Sandby.

Balansakt 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Birgit Gustafsson, Bankeryd; Anita Johansson, Norrköping; Inger Linderås, Göteborg; Maria Svan, Stöde; Ulla Westholm, Västra Frölunda.

Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

M & K Andersson, Lindesberg; Anette Bengtsson, Landskrona; Ulla Fagrell-Karlsson, Filipstad; Mabel Nerhall, Alingsås; Gunilla Wallin, Vallentuna.

Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Monica Eklöf, Boden; Margareta Holm, Gävle; Marie-Louise Rask, Söderköping; Margot Rödén, Brunflo; Lars-G Söderberg, Tumba.

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Berg, Solna; Rolf Broman, Sandviken; Berit Cederwall, Brunflo; Berith Håkansson, Trollhättan; Sven-Erik Johansson, Sala; Christel Jungell, Jakobstad Finland; Jan-Erik Karlborg, Linköping; Inga Larsson, Eskilstuna; Olga Olsson, Orsa; Maj-Britt Thorsell, Luleå.

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Oskar Anefjord, Linköping; Gull-Britt Detter, Kristinehamn; Barbro Jonsson, Nykvarn; Kerstin Svendsén, Bohus; Gull-Britt Åberg, Nybro.

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Thyra Andersson, Ludvika; Börje Bergkvist, Storvik; Birgitta Claesson, Blidsberg; Rolf Geschwind, Dala-Järna; Inga Holmström, Nybro; Margit Johansson, Ljungby; Jane Johansson, Ålem; Margaretha Lindsten, Mjölby; Birgit Samuelson, Mörbylånga; Didrik Varma, Kristianstad.

Kryptokvartetten 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Göta Djupsjöbacka, Åled; M-B Gördén, Kristinehamn; Vera Langbrandt, Hällestad; M-B Bergsten, Falkenberg; Monica Söderlund, Boden; Lajla Öberg, Norrfors; Irene Kindgren, Karlskoga; IngMarie Lövgren, Göteborg; Elvy Winberg, Västerås; Magdalena Banemark, Mörarp; Sonia Eriksson, Gävle; Eva & Bengt Jansson, Norsborg.

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bibban Alexandersson, Hönö; Eivor Andersson, Dala-Floda; Brittmari Bergström, Sollentuna; Annikki Blomkvist, Leksand; Annika Bäck, Karlstad; Gunnar Gren, Jönköping; Siv Hertzman, Gävle; Lars Moqvist, Vingåker; Ingela Burman Nilsson, Skelleftehamn; Ann-Britt Norling, Alingsås.

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bodil Andersson, Hästveda; Ingrid Jönsson, Söderala; Ulla Markusson, Uddevalla; Kerstin Henningsson, Sölvesborg; Josephine Norling, Oskarshamn; Märtha Petersson, Västra Karup; Inger Sandberg, Sölvesborg; Britt Spiik, Nora; Gunborg Söderberg, Köpmanholmen; Annika Adolfsson, Boxholm; Gunnel Carlsson, Norrköping; Lena Nyman, Lund.

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Karin Andersson, Sollefteå; Evert Blom, Jönköping; Elsie Gustafsson, Gamleby; Eva-Maj Simu, Upplands-Väsby; Kristina Westerlund, Bandhagen.

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anna-Stina Lindqvist, Uppsala; Vanja Ljungh, Karlstad; Lennart Ottosson, Jönköping; Lena Svensson, Grödinge; Birgit Tillerås, Varberg.

Så ska det låta 10 vinnare (2 Sverigelotter)

C G Bengts, Bjursås; Marianne Billman, Vartofta; Ing-Marie Blomquist, Leksand; Runa Flykt, Söderhamn; Irene Funseth, Strömsund; Inger Gustafsson, Kinnarp; Margareta Gustavsson, Södertälje; Göran Larsson, Vimmerby; Gunilla Norrby, Åkersberga; Bo Skoglund, Dala-Järna.

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Lille-Mor Grahn, Oxelösund; Rut Pettersson, Hultsfred; Ingbritt Wannerstrand, Borlänge.

Snapp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Inga Andersson, Ösmo; Ulla Kerstin Angervall, Västra Frölunda; Norma Holm, Strömstad; Bengt-Åke Jansson, Åmål; Lilian Novenius, Fjällbacka.

Snipp 5 vinnare (1 SF-biocheck var)

Gunnel Ednarsson, Lammhult; Ann-Christine Lindgren, Norrsundet; Lisbeth Nilsson, Trelleborg; Lilian Strand, Klavreström; Christina Träffe, Sävsjö.

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Torsten Carlström, Hässleholm; Leena Edsgärd, Trollhättan; Siv Gärtner, Djura; Gun-Britt Karlsson, Hällefors; Inga-Britt Mårell, Skurup; Sonja Nygårdh, Värnamo; Irene Olsson, Norrtälje; Gunilla Svensson, Örebro; Sirkka-Lisa Westergård, Saltvik Åland; Berit Östring, Örebro.

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Gunvor Berg, Stockholm; Rose-Marie Edinius, Oskarshamn; Sonja Hellström, Luleå; Anita Järnving, Lidköping; Tom Jönsson, Skövde; Kerstin Markström, Stockholm; Gunnel Nilsson, Sundsvall; Nils-Arne Nilsson, Hässleholm; Jan Nyberg, Sandviken; Sonia Persson, Staffanstorp.

 


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…