Annons

Annons

Kryssvinnare nr. 32

Allmänbildaren 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Reidar Adolfsson, Strömstad; Ann-Margret Axelsson, Växjö; Åsa Backlund, Jönköping; Viviann Bäckman, Ulricehamn; Ture Johansson, Boliden; Lilian Larsson, Tranås; Bror Lillquist, Jakobstad Finland; Ingrid Pegenius, Tranås; Kristina Petersson, Lagan; Elisabeth Sjöqvist, Linköping.

Annons

Anagramkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Bo Björnberg, Västra Frölunda; Hans Christer Carlsson, Hjo; Barbro Gunnarsson, Åhus; Håkan Pettersson, Hallstavik; Lilian Svensson, Lidköping.

Augustikrysset 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ralf Blom, Vörå Finland; Ann-Marie Eriksson, Nyköping; Rolf & Kerstin Gullberg, Nässjö; Ursula Gustafsson, Tidaholm; Sigrid Hedberg, Norsborg; Astrid Holm, Lidköping; Jenny Händelek, Stockholm; Sven-Erik Johansson, Sala; Anita Rosenholm, Onsala; Harriet Sten, Trångsund; Siv Tamme, Djurhamn; Britta Wersen, Kungsbacka.

Blomsterkrysset 10 vinnare (EuroFlorists Presentkort värt 100:-)

Ulla Beckman, Karlskoga; Karin Bärtilsson, Norberg; Jimmy Hallgren, Örebro; Helge Hansi, Vittangi; Göran Larsson, Vimmerby; Berit Lindblom, Eskilstuna; Berit Linnros, Helsingborg; Klaus Erik Salohalla, Vårby; Anne-Marie Ulfvin, Årsta; Brittmarie Ånhagen, Örnsköldsvik.

Första hjälpen 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

B Nordvall, Koskullskulle; Britt-Marie Bergström, Hallstahammar; Anders Carlsson, Virserum; Margareta Johansson, Grimsås; Birgitta Johansson, Växjö; Ylona Jönsson, Furulund; Härje Kjellberg, Östersund; Mona Lundgren, Eskilstuna; Agneta Norrgård, Töjby Finland; Pernilla Wallbom, Karlstad.

 Finn fem fel 5 vinnare (1 SF-Biocheck var)

Maj Eriksson, Stora Höga; Gunnel Hallberg, Bredaryd; Eva Hansson, Bankeryd; E-M Hägg-Gustavsson, Skellefteå; Marie-Louise Rask, Söderköping.

Flygfrakt 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Anna-Lisa Berglund, Skövde; K Anderberg-Karlsson, Skene; Sonja Nygård, Värnamo; Margareta Sjödin, Sundsvall; Gerd Åström, Sollefteå.

Fyrkanten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Astrid Abrahamsson, Säffle; Rakel Claeson, Lundsbrunn; Sig-Britt Johansson, Malmö; Margit Johansson, Ljungby; Christel Jungell, Jakobstad Finland.

Genitestet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kerstin Anneborg, Linköping; Tommy Arneving, Växjö; Maj-Britt Källman, Västerås; Lena Olsson, Älmestad; Åke Olsson, Falköping.

Godbiten 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gunvor Andréason, Södertälje; Sara Angervall, Älvängen; Anita Arvidsson, Katrineholm; Birgitta Brännström, Skellefteå; Birgit Landgren, Malmö.

 Huller om buller 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rose-Marie Edinius, Oskarshamn; Lisbeth Hasth, Ulricehamn; Anita Johansson, Norrköping; Laila Lindqvist, Strömstad; Barbro Niklasson, Sävedalen.

Kära besväret 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Inger Alexson, Edsbyn; Titti Bergström, Ängelholm; Inger & Sven Brask, Uttran; Ingalill Hallberg, Malmö; Lisbeth Hannberg, Kusmark; Ann-Mari & Lars Landberg, Köping; Kerstin Mårtensson, Bunkeflostrand; Elisabeth Nordin, Torsby; Birgitta Palmqvist, Simrishamn; Ann-Sofi Svensson, Arlöv.

Kluriga krysset 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Tore Andersson, Bollnäs; Christina Andersson, Rydebäck; Rolf Andersson, Höllviken; Oskar Anefjord, Linköping; Margit Johansson, Frövi.

Kriss kross 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Östersund; Signe Bylund, Härnösand; Lilian Dahnielson, Alingsås; Lisbeth Gunnarsson, Laholm; Margot Gustavsson, Göteborg; Ingegerd Linnér, Norrhult; Ann-Marie Persson, Hässleby; Eivor Svensson, Åby; Eva Uddemark, Malmö; Katie & Stig Åström, Farsta.

91:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Signe & Stig Alsén, Tranås; Lena Andreasson, Göteborg; Lisbeth Jacobsson, Hjo; Inga-Lisa Janz, Åmål; Gun-Britt Johansson, Mjölby; Birgitta Liljesved, V:a Näshulta; Anne-Marie Nordén, Aneby; Iréne Palmquist, Kristinehamn; Anita Stenlund, Holmsund; Gull Wendenburg, Malmö.

Läsarbilden 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Tryggve Björkman, Hishult; Gerd Carlsson, Växjö; Bertil Glarin, Simlångsdalen; Levi Loby, Växjö; Iris Nordén, Boden; Gunvor Persson, Brevens Bruk; Lena Rattfält, Torsby; Sol-Britt Sandberg, Danderyd; Mirjam Ågren, Uppsala; Per Österberg, Göteborg.

Landet runt 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingrid Berg, Nordmaling; Ingvar Bergdahl, Enköping; Ulla Fahlgren, Strängnäs; Karl-Ivar Gustavsson, Oxelösund; Sol-Britt Knutsson, Karlskoga; Ingemar Lantz, Skövde; M Stridde, Hudiksvall; Jan Månsson, Allerum; Åsa Nilsson, Borås; Anita Wiking-Amunder, Mölnlycke.

Lilla korsordet 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Pia Hanson, Karlshamn; Alf Johansson, Fjärdhundra.

Lätt till svårt 12 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla Algotsson, Trollhättan; Monika Dahlgren, Stockholm; Åke Helmersson, Vingåker; Egerbo, Mullsjö; Eivor Gustafsson, Torslanda; Astrid Persson, Lycksele; Herbert Bylund, Härnösand; Ingrid Ericsson, Hällefors; Inga Herou, Karlstad; Monica Johansson, Göteborg; Margit Jönsson, Skövde; Carina Samuelsson, Lycksele.

Minnenas television 5 vinnare (3 Sverigelotter var)

Anita Feiff, Östra Karup; Ulla Fredriksson, Märsta; Rolf Geschwind, Dala-Järna; Lilian Högström, Boden; Barbro Karlsson, Götene.

Naturrutan 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Rose-Marie Adolfsson, Näsum; Karin Bengtsson, Eslöv; Annie Erikson, Karlskrona; Elsie Gustafsson, Gamleby; Ulla-Britt Svensson, Alingsås.

Påtåren 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Kaarina Nilsson, Nacka; Laila Wessman, Lagan.

Randigt och… 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Gun Brundin, Bålsta; Aslög Friberg, Huskvarna; Josefine Hedberg, Vänersborg; Sven Arne Nilsson, Åstorp; Katrin Rönnholm, Norrtälje.

…rutigt 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ingegerd Andersson, Västerås; Lilian Jönsson, Kävlinge; Anneli Karlsson, Lindesberg; Gull-Britt Persson, Malmö; Therese Törnström, Motala.

Som hund och katt 3 vinnare (2 Sverigelotter var)

Vivi-Ann Holma, S Sunderbyn; Anna-Pia Tikkanen, Tumba; Bernt Tärnlund, Eskilstuna.

Skrovmålet 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ulla-Britt Bengtsson, Hörby; Barbro Fredriksson, Vänersborg; Sigrid Gustavsson, Karlstad; Rolf Hellberg, Sollefteå; May Wiberg, Malmö.

Smaskens 2 vinnare (2 Sverigelotter var)

Ann-Marie Franzén, Järvsö; Lillemor Johansson, Kalmar.

Snapp 5 vinnare (1 SF-Biocheck var)

Annika Andréasson, Ytterby; Gun Forsmark, Bergby; Kerstin K Höglund, Nässjö; Conny Karlsson, Kungsör; Astrid & Reine Segerlund, Finspång.

Snipp 5 vinnare (1 SF-Biocheck var)

Solveig Assarsson, Avesta; Gun Barthelson, Karlstad; Karl-Erik Johansson, Ryn; Britt-Marie Lusth, Hudiksvall; Valborg Nilsson, Tenhult.

Stora familjenöjet 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elisabeth Johansson, Mölnlycke; Börje Johansson, Husby-Rekarne; Georg Jonasson, Ed; Elisabeth Lundgren, Djurås; Olga Olsson, Orsa; Ulla Perhult, Kalix; Brita Simu, Gällivare; Elsy Sjölander, Sävedalen; Camilla Åkerström, Bjuråker; Lars-Erik Östlund, Södertälje.

Stora kryptot 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Stig-Olof Berg, Alvesta; Britt-Marie Engdar, Ronneby; Boel Ericsson, Målilla; Gertrud Gulati, Järfälla; Sally Hedlund, Landeryd; Lilian Härlin, Nässjö; Inga-Britt Höjer, Saltsjö-Boo; Birgitta Nilsson, Norrköping; Sven-Erik Pettersson, Valdemarsvik; Erni Rosendahl-Östman, Fengersfors.

Svåra krysset 10 vinnare (3 Sverigelotter var)

Christer Birkestad, Lyckeby; L-M Elwing, Tibro; Heidi Hansson, Hörby; Violet & Thorvald Jangvi, Motala; Sune Molnberg, Kil; Christina Nilsson, Lund; Margareta Nordén, Växjö; Matilda Selin, Fagersta; Ingrid Söderberg, Växjö; Marianne Öjdahl, Katrineholm.

Synonymkryss 5 vinnare (2 Sverigelotter var)

Signild Backan, Rengsjö; R E Ericsson, Västerås; Margareta Friberg, Floby; Monica Gustafson, Uddevalla; Märit Strand, Sundsvall.

87:ans kryss 10 vinnare (2 Sverigelotter var)

Elof Back, Fagersta; Ulla Blücher, Upplands Väsby; Birgit Carlström, Lund; Fam Karlsson, Eksjö; Eva Gruffman, Vilhelmina; Aina Johansson, Luleå; Monica Linder, Borlänge; Bo Lindfors, Umeå; Inger Rosén, Lagan; Göran Åström, Katrineholm.

 

 


Kommentera


Annons

SENASTE RECEPTEN FRÅN ÅRET RUNT

Annons


Laddar startsidan…